27 lipca 2023

Z drogi śledzie, Miecia jedzie! Trwa czwarte już, wspólne przedsięwzięcie Rekopolu oraz sieci Biedronka

Trwa właśnie kolejna już, wakacyjna trasa śmieciarki Mieci – interaktywnej ekowystawy , która na zaproszenie sieci Biedronka wyrusza w podróż po Polsce.  Jej zadaniem jest edukacja najmłodszych i nie tylko w zakresie ekologii i recyklingu odpadów plastikowych. Podczas nadchodzących letnich weekendów, śmieciarka odwiedza m.in. Kraków, Lublin, Stryków, Nowy Dwór Mazowiecki, Bydgoszcz, Puck i Świnoujście. Jej postojom w pobliżu sklepów Biedronka, trwającym do 12 sierpnia, towarzyszyć będą także edukacyjne pikniki. Projekt to element programu sieci „ekoWakacje z Biedronką”.

Podczas wizyt Mieci w miastach w całej Polsce, dzieci będą mogły nie tylko wziąć udział w edukacyjnych grach i zabawach, ale także zajrzeć do środka nietypowej śmieciarki. W jej wnętrzu znajdą interaktywną wystawę, pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia do żółtego kosza, aż do powstania nowego produktu.

Odwiedzający mogą także zobaczyć, dotknąć i poznać lepiej tworzywo powstałe w wyniku recyklingu tworzyw oraz skorzystać ze zgniatarki do butelek, rozpoczynając w ten sposób drogę zużytego opakowania, którego dalszy etap obserwować mogą w śmieciarce. Na parkingach sklepów Biedronka, gdzie od 8 lipca do 12 sierpnia można zwiedzić śmieciarkę Miecię, odbędą się też ekologiczne pikniki dla dzieci, w trakcie których będą mogły wziąć udział w edukacyjnych zabawach. Mobilna wystawa zakończy swoją trasę w Świnoujściu, gdzie towarzyszyć będzie akcji sprzątania bałtyckich plaż „Czysty Bałtyk”.

Na tropach Mieci

Tegoroczna trasa Mieci to już czwarte wspólne przedsięwzięcie sieci Biedronka oraz Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL. Tylko w ciągu ostatnich dwóch edycji jej wnętrze odwiedziło minimum 12 000 osób. W tym roku charakterystyczna żółta ciężarówka zawita do nowych miast – jej trasa po raz pierwszy przebiega z południa Polski na północ, obejmując aż osiem lokalizacji. Śmieciarka wyruszyła w trasę 1 lipca z Zakopanego, tuż po tym, jak wzięła udział w akcji „Czyste Tatry”. 8 lipca będzie można spotkać ją w Krakowie, na parkingu sklepu Biedronka przy Os. Strusia 23, a swoją podróż zakończy w Świnoujściu, gdzie weźmie udział w akcji sprzątania bałtyckich plaż.

„Cieszymy się, że już po raz kolejny możemy umożliwić edukacyjnej śmieciarce Mieci przejazd po Polsce, by propagować wśród najmłodszych wiedzę na temat recyklingu i obiegu zamkniętego. W tym roku Miecia pojawi się aż w 8 miastach w Polsce, w tym tych, w których często spędzamy wakacyjne urlopy, od Zakopanego aż po nadmorskie Świnoujście” – mówi Natalia Przybytkowska-Łasak, menedżer ds. ochrony środowiska w sieci Biedronka.

Wakacyjna trasa śmieciarki Mieci to element kompleksowego programu „ekoWakacje z Biedronką”, dzięki któremu sieć chce przybliżyć swoim klientom temat ekologii, recyklingu i odzysku odpadów, zwłaszcza w postaci butelek plastikowych.

Poza trasą śmieciarki po Polsce, Biedronka została też partnerem sprzątania bałtyckich plaż i tatrzańskich szlaków, wspierając oczyszczanie polskiej przyrody z odpadów. Przygotowała też dla klientów wakacyjną akcję zbiórki plastikowych butelek, w ramach której będą mogli oni wymienić puste butelki plastikowe po napojach na vouchery na kolejne zakupy: za każde 6 przyniesionych plastikowych butelek, klient otrzyma voucher o wartości 1 zł na zakup dowolnego produktuz kategorii napoje w sklepach Biedronka. Vouchery łączą się, a ich wykorzystanie możliwe jest w każdym sklepie Biedronka w Polsce.

Pierwsza akcja zbierania butelek plastikowych odbędzie się już w piątek, 7 lipca, obejmując sklepy Biedronka znajdujące się w Krakowie przy ul. Drukarskiej 2, w Łodzi przy ul. Pradanej 39 i Warszawie, przy ul. Przekornej 37b, Sytej 100, Karczunkowskiej 139a oraz Al. Jerozolimskich 262. Przez wszystkie wakacyjne weekendy, obejmie ona aż 100 sklepów Biedronka w całej Polsce.

Wakacyjna trasa śmieciarki Mieci

Kraków – 8.07, sklep Biedronka przy os. Strusia 23

Lublin – 15.07, sklep Biedronka przy ul. Magnoliowej 1

Stryków – 22.07, sklep Biedronka przy ul. Warszawskiej 80

Nowy Dwór Mazowiecki – 29.07, sklep Biedronka przy ul. Leśnej 2

Bydgoszcz – 5.08, sklep Biedronka przy ul. Łęczyckiej 33

Puck – 12.08, sklep Biedronka przy ul. Tolopowej 9

Świnoujście – 19.08, udział w akcji „Czysty Bałtyk”