27 kwietnia 2021

Dzień Bez Śmiecenia

Już niebawem rozpocznie się 15 edycja Dnia Bez Śmiecenia. Hasło tegorocznej edycji to ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE. #WidzęWięcej.

Dzień Bez Śmiecenia – edukacyjna kampania społeczna, w której poruszamy ważny temat świadomej segregacji odpadów i dobrego dla planety, ekologicznego stylu życia – ma już 15 lat!


Już od 15 lat pokazujemy Polakom, że segregacja naprawdę ma sens. W tym roku, z okazji okrągłej jubileuszowej rocznicy przeżyjemy małą retrospekcję. Wrócimy do najważniejszych zasad
i inspirujących ciekawostek, żeby na koniec z pełną odpowiedzialnością stwierdzić #WidzęWięcej! Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie śmieci – to surowce! #WidzęWięcej”, w pełni pokazuje najważniejsze, co staramy się od 15 lat przekazać. To, jak będzie wyglądało nasze środowisko, ile odpadów zostanie poddanych recyklingowi, a ile wyląduje na wysypiskach; czy pozwolimy odpadom przeistoczyć się w przydatne lub atrakcyjne dla oka przedmioty, czy, przeciwnie, pozwolimy im zanieczyszczać powietrze i ląd – zależy tylko od nas i od tego, czy spojrzymy szerzej na otaczającą nas na co dzień przestrzeń.

 

Od początku kampanii Dzień Bez Śmiecenia powstało 15 kartek elektronicznych, kilkadziesiąt przydatnych materiałów edukacyjnych, takich jak infografiki, tablice informacyjne, filmy, quizy, krzyżówki i wiele innych. Kartka elektroniczna dotarła do ponad 1 100 000 odbiorców, w akcji uczestniczyło ponad 1 120 000 osób. W każdym roku o działaniach dowiadywało się ponad 2 000 000 odbiorców, zebraliśmy prawie 5 300 fanów na Facebooku, a zasięg niektórych postów osiągał poziom nawet 40 600 użytkowników, a to dopiero początek!

W tym roku szczególnie zachęcamy do pobierania bezpłatnych materiałów edukacyjnych ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl,fanpage’a na facebooku www.facebook.com/dzienbezsmiecenia iudostępniania ich jak najszerszemu gronu swoich przyjaciół i znajomych oraz odwiedzenia naszego profilu na Instagramie  www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/. Wspólnie zachęcajmy do włączenia się do akcji i w efekcie do #WidzeniaWięcej. To, co musimy zrobić, naprawdę nie wymaga wiele wysiłku, a tylko wspólnie budując świadomość i wiedzę coraz większej liczby osób, uda nam się osiągnąć ostateczny cel. Segregując, wspólnie zamieńmy odpady ze śmieci, w surowce!

 

Jak można się zaangażować?

  1. Pobierz tegoroczną wizytówkę akcji – kartkę elektroniczną Dnia Bez Śmiecenia, ze strony dzienbezsmiecenia.pl i przekazuj ją dalej – do przyjaciół, rodziny, znajomych i nieznajomych. Udostępnij kartkę u siebie na fanpage’u i zachęcaj do tego znajomych.
  2. Wejdź na nasz kanał na YouTube „Dzień Bez Śmiecenia”, skopiuj link do filmu na stronie głównej (lub wybierz dowolny z czterech najnowszych filmików, w zależności od swoich preferencji), przekaż go jak największej liczbie osób, udostępnij na swoim fanpage’u na facebooku, lub gdziekolwiek uznasz za słuszne.
  3. Wejdź na nasz fanpage na facebooku facebook.com/dzienbezsmiecenia, polub go i dołącz do wydarzenia oraz zachęcaj do tego znajomych.
  4. Weź udział w konkursach! Już od 11 maja zapraszamy do udziału w konkursach z nagrodami, korzystania z praktycznej wiedzy i angażowania się we wspaniałą społeczność
    eko-świadomych.
  5. Zorganizuj w swoim miejscu pracy, wspólnie z przyjaciółmi w bezpiecznej formule działania (konkurs, aktywność), które będą związane z tematyką Dnia Bez Śmiecenia. Oznacz
    je hasztagiem #WidzęWięcej i/lub #dzienbezsmiecenia lub wyślij do nas. Jeżeli potrzebujesz wsparcia – napisz do nas, a udzielimy potrzebnych informacji.
  6. Wszystkie swoje aktywności oznacz hasztagiem #WidzęWięcej i/lub #dzienbezsmiecenia.

Zachęcamy również do śledzenia na bieżąco naszego fanpage’a na facebooku, a w dniach od 3 do 14 maja 2021 r., do słuchania Radia Kolor, bo poza dawką niezbędnej merytorycznej wiedzy, czekają na uczestników konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Więcej informacji: www.dzienbezsmiecenia.pl, www.facebook.com/dzienbezsmiecenia www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/

Chcesz się przyłączyć do akcji? Skontaktuj się z nami:

Maria Jędrzejewska
Koordynator Projektu
Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
tel. (22) 550 09 78, kom. 515 305 621
e-mail: m.jedrzejewska@rekopol.pl

DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA to kampania prowadzona od 2007 roku przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. Współorganizatorami akcji są Akcjonariusze firmy.

To pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku).

 

Celem akcji jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów opakowaniowych, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Uczymy przede wszystkim świadomej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych i uświadamiamy, że nasze odpady to wartościowe surowce wtórne.