30 sierpnia 2021

Czyste Tatry 2021 za nami! Rekopol po raz 3. był partnerem akcji

31 lipca 2021 r. odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji Czyste Tatry, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Udział w akcji wzięło ponad 2000 wolontariuszy, w tym team z Rekopolu, który był partnerem wydarzenia. W ramach projektu Re_kologia, współtworzonego przez Rekopol i PepsiCo, wolontariusze otrzymali bidony wykonane z przetworzonych butelek PET, a także edukacyjne książeczki dla dzieci. Uczestnicy znieśli ze szlaków prawie 600kg odpadów.

Oficjalnie akcję rozpoczęli w Kuźnicach, u stóp Kasprowego Wierchu, jej współtwórca Rafał Sonik, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz i Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spotkali się z mediami oraz na krótkiej odprawie ze wszystkimi ambasadorami i partnerami akcji.

Podczas akcji zebrano Niemal 600 kg odpadów!

Mimo niesprzyjających warunków, wyposażeni w worki, rękawiczki oraz owoce i napoje od partnerów uczestnicy i wolontariusze znieśli z gór 589kg śmieci. Nieopodal Studia Czysta Polska posegregowali je ambasadorzy, twórcy internetowi, a także przedstawiciele partnerów akcji: sieci sklepów Biedronka, firm Garnier, Jan Niezbędny, Pega, Charsznickie Pola Natury, Rekopol, czy Alpinus

Po segregacji odpady zostały podzielone na następujące frakcje: zmieszane (187,4kg), papier (89,5kg), metale i tworzywa sztuczne (161,2kg), odpady bio (20,6kg) oraz szkło (130,4kg). Prace przy dzieleniu i ważeniu śmieci można było śledzić w internetowej transmisji w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Czystej Polski. Studio tętniło życiem przez cały dzień. Reporterzy relacjonowali na żywo sprzątanie ze szlaków, a o swoim zaangażowaniu w ochronę środowiska opowiadali eksperci oraz partnerzy i uczestnicy wydarzenia.

Miecia pod Tatrami

W sprzątaniu najwyższych polskich gór i segregacji odpadów udział wzięła ekipa z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Podczas akcji nie mogło zabraknąć także Mieci – mobilnej strefy edukacyjnej. Miecia na dwa dni stanęła pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Odwiedzający mieli okazję do obejrzenia interaktywnej wystawy, pokazującej w jaki sposób odpady zyskują drugie życie. Dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych był gry zręcznościowe, a także taras widokowy na dachu pojazdu i zjeżdżalnia.

Miecia pojawiła się także na akcji Czysty Bałtyk 27 i 28 sierpnia w Gdańsku.