1 października 2020

Bin-e, inteligentny system do zarządzania odpadami

Segregacja nigdy nie była tak prosta. Wszystko dlatego, że powstał kosz, który samodzielnie segreguje odpady opakowaniowe! Urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego rozpoznawania odpadów, a następnie sortuje je do odpowiedniego pojemnika.

 

Zarządzanie odpadami w budynku odbywa się w głównej mierze na podstawie odgórnie ustalonych planów lub doświadczenia. Skutkiem tego są przepełniające się kosze lub odwrotnie – opróżnianie przez pracowników technicznych pojemników, gdy nie są jeszcze nawet w połowie wypełnione. Marnuje się mnóstwo czasu na sprawdzanie stanu zapełnienia poszczególnych koszy. W dobie smartbudynków i optymalizacji takich procesów, jak inteligentne zarządzanie ciepłą wodą, oświetleniem czy klimatyzacją najwyższy czas na podobny rozwój w kwestii odpadów – odpowiednie technologie już istnieją.

Najbardziej zaawansowana technologia na świecie powstała w Polsce. Jest nią Bin-e, inteligentny system do zarządzania odpadami. Składa się z urządzenia do segregacji oraz zintegrowanej z nim aplikacji mobilnej. W środku urządzenia znajduje się specjalny system do automatycznego segregowania oraz 4 pojemniki na odpady, każdy na inną frakcję. Urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego rozpoznawania odpadów, a następnie sortuje je do odpowiedniego kosza. Robi to z dokładnością ponad 90%, co z punktu widzenia systemu recyklingowego pozwala na poprawne sortowanie już na początku łańcucha logistycznego oraz jest najtańsze i najbardziej efektywne. Zarządcy biur nie muszą się z kolei niepokoić się o sankcje administracyjne w razie kontroli. Dodatkowo Bin-e kompresuje papier i plastik, aby zmniejszyć częstotliwość opróżnienia pojemników wewnętrznych. Aplikacja informuje personel o stanie zapełnienia poszczególnych koszy oraz wysyła automatyczne powiadomienia, gdy jeden z pojemników jest pełny. Dzięki temu personel nie musi poświęcać czasu na operacje związane z zarządzaniem odpadami więcej, niż jest to absolutnie konieczne. Ułatwia także monitorowanie i zarządzanie zbiórką odpadów w budynku. Wszystkie te funkcje pomagają w optymalizacji zarządzania odpadami, co generuje znaczne oszczędności wynikające z redukcji kosztu zbiórki odpadów oraz efektywniejszej pracy personelu.

Adaptacja do niesprzyjających warunków:

Wkrótce nastąpi premiera nowego modelu urządzenia, który jest odpowiedzią na obecnie panującą sytuację związaną z pandemią COVID-19. Nowa wersja Bin-e jest zupełnie bezdotykowa z punktu widzenia użytkownika. Klapa otwiera się automatycznie, wykorzystując czujniki obecności osoby przy urządzeniu. Dzięki temu pracownicy mogą pozbyć się odpadu w sposób bezdotykowy, zgodny z nowymi, podwyższonymi standardami higieny przy jednoczesnym praktycznie bezbłędnym posegregowaniu odpadów. Bezpieczeństwo i sterylność w miejscu pracy jest aktualnie kwestią priorytetową we wszystkich przedsiębiorstwach, a producenci Bin-e postanowili dostosować swoje rozwiązanie do obecnych potrzeb rynku.