28 czerwca 2023

Znamy zwycięzców ostatniego konkursu dla szkół podstawowych w projekcie „Re_kologia”

Zakończyła się trzecia, ostatnia już edycja ogólnopolskiego programu dla szkół podstawowych „Drużyna SIR PET-ERA”, realizowanego w ramach projektu Re_kologia. Pod koniec maja poznaliśmy zwycięzców konkursu „Papier, plastik, szklo i bio, segregacja to jest to!”.

Prawie 1200 szkół podstawowych z całej Polski, przez ostatni rok szkolny uczestniczyło w wyzwaniach Drużyny Obrońców Środowiska, realizując zadania ekologiczne i rozwiązując zagadki logiczne. Program zwiększał wiedzę uczniów w zakresie segregowania odpadów, prawidłowego postępowania z odpadami, a także ich recyklingu. Do wszystkich zgłoszonych placówek przesłane zostały pakiety materiałów edukacyjnych zwierające:

 • Podręcznik koordynatora dla klas 1-3
 • Podręcznik koordynatora dla klas 4-8
 • Plakat „System segregacji surowców”
 • Plakat „Zgaduj z Drużyną SIR PET-ERA”

W tym roku, poza scenariuszami kilku zajęć i wyzwaniami dla uczniów, pojawiły się także zagadki logiczne, które wymagały nie tylko wiedzy, ale też współpracy w grupie. Najmłodsi pomagali Mieci między innymi odtworzyć mapę PSZOK-u, a także sprawdzali ile misiów z recyklingu mogą wytworzyć elfy w swojej fabryce.

Co miesiąc na stronie programu www.druzynasirpetera.pl pojawiały się także dodatkowe zadania dla klas, dotyczące m.in. stworzenia rymowanki czy pracy plastycznej na temat recyklingu butelek PET. Szkoły na stronie programu i Mapie PETrylandii zamieściły 118 reportaży z realizacji zadań. Program w roku szkolnym 2022/2023 realizowało:

 • 1191 szkół podstawowych
 • 3646 klas 1-3
 • 2769 klas 4-8.

Programem objętym było nawet ponad 100 tysięcy dzieci.

Podsumowaniem całorocznych zmagań edukacyjnych był konkurs „Papier, plastik, szkło i bio, segregacja to jest to!”, polegający na stworzeniu projektu gry planszowej. Gra miała uczyć zasad prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i zawierać elementy typowe dla tego typu produktu – pionki, kostkę oraz instrukcję. Do konkursu zgłoszono 85 kreatywnych i zróżnicowanych prac, z których nagrodzone zostały:

Miejsca główne:

 • I miejsce: Szkoła Podstawowa w Augustowie
 • II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym
 • III miejsce: Szkoła Podstawowa im. ks bpa. Fr. Jaczewskiego w Korytnicy

Wyróżnienia:

 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach
 • Zespół Szkół w Zalesiu
 • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim

Dodatkowe wyróżnienie:

 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna PSONI Koło w Elblągu

Nagrodą główną w konkursie jest wizyta śmieciarki Mieci w szkole, a także tablica multimedialna oraz projektor. Pozostałe nagrody to zestawy multimedialne oraz pomoce naukowe.

Konkurs „Papier, plastik, szkło i bio, segregacja to jest to!” to już trzecia i ostatnia już odsłona programu edukacyjnego prowadzonego przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. we współpracy z PepsiCo Consulting Polska. W poprzedniej edycji projektu w programie uczestniczyło 1000 placówek, przesyłając ponad 5,5h materiałów filmowych w ramach konkursu edukacyjnego. Podsumowanie zeszłorocznych dwóch edycji znaleźć można pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ztcZ2rgdPYM.

Ankietowani po przeprowadzeniu programu nauczyciele w znacznej większości przyznali, że program zwiększył wiedzę uczniów na temat segregowania odpadów, a samo działanie było atrakcyjne zarówno dla nich, jak i uczniów. Deklarowali także chęć uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach w przyszłości. Prawie 100% nauczycieli doceniło atrakcyjność przekazywanych im materiałów.

Program przez 3 lata funkcjonowania objął działaniem ponad 2 000 placówek z całej Polski, edukując na temat segregacji odpadów i recyklingu. W edukacji pomagali brand hero akcji – Drużyna Obrońców Środowiska: rycerz SIR PET-ER, Czarodziejka PETunia oraz Chochlik PETrynio, którzy rzucali wyzwania ekologiczne najmłodszym.

Powstało wiele materiałów edukacyjnych dedykowanych zróżnicowanym grupom odbiorców, m.in. scenariusze zajęć, zagadki logiczne, karty pracy, plakaty czy audiobajki. Wszystkie dostępne są cały czas do pobrania i bezpłatnego wykorzystania na stronie akcji: www.druzynasirpetera.pl oraz www.rekologia.pl.