28 marca 2023

Wiosenny kiermasz książek organizowany przez Fundację Ekologiczną Arka odbył się w marcu w Bielsku-Białej.

25 marca, w pierwszych dniach astronomicznej wiosny, w Galerii SFERA było można wziąć udział w drugiej edycji akcji Żyjące Książki.

Akcja odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta – Jarosława Klimaszewskiego.

Zbieramy w całej Polsce od uczestników akcji (osoby prywatne, szkoły, firmy, instytucje) niepotrzebne książki, organizujemy kiermasze, dając im „drugie życie”, a zebrane środki w całości przeznaczamy na realną i konkretną pomoc – tak w skrócie tłumaczy ideę akcji Żyjące Książki, Wojciech Owczarz, jej pomysłodawca, prezes Fundacji ARKA.

„ŻYJĄCE KSIĄŻKI” to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów, taki jak: ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna. Zbieramy w całej Polsce od uczestników akcji (osoby prywatne, szkoły, firmy, instytucje) niepotrzebne książki, organizujemy kiermasze, dając im „drugie życie”, a zebrane środki w całości przeznaczamy na realną i konkretną pomoc.

Podczas 5 lat akcji:

  • 256 125 osób wzięło udział w działaniach edukacyjnych,
  • 102 250 książkom „daliśmy drugie życie”,
  • 11 540 dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych wsparliśmy.
  • uzbieraliśmy ponad 200 000 zł na cele społeczne.

Teraz nasz akcja, już pod nową nazwą ŻYJĄCE KSIĄŻKI, to już ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. To także duże działanie edukacyjne, w którym każdego roku uczestniczy prawie 100 tysięcy dzieci i młodzieży. Na przykładzie książek uczymy ich nowoczesnej edukacji odpadowej. Przecież każda książka (tak jak każde inna rzecz), której „dajemy drugie życie”, to oszczędność surowców, energii, wody i mniejsza emisja CO2.

Kiermasz używanych książek odbywa się w największej galerii handlowej na Podbeskidziu już od ponad 5 lat. Pierwsze wydarzenie w 2023 roku w odświeżonej formule spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, czego potwierdzeniem jest zebrana kwota 4 740 zł, która została przekazana m.in. na zakup warzyw dla zwierząt z przytuliska „Przystań Ocalenie”.

Partnerzy akcji
Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Kontakt: Wojciech Owczarz, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020