24 marca 2021

Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD

Od 1 marca nastąpiły zmiany w zakresie oznakowani sprzętu AGD

Ministerstwo Klimatu od 1 marca 2021 wprowadziło zmiany dotyczące oznakowań sprzętu AGD, zgodne z normami unijnymi. Znane dotąd oznaczenia energetyczne „A+++, A++ i A+” przestały funkcjonować.

Zdaniem Unii Europejskiej, sprzęt RTV / AGD jest coraz bardziej innowacyjny i wydajny, a co za tym idzie przyjazny środowisku naturalnemu. Dlatego też obecnie stosowane oznakowania stały się niewystarczające.

Nowe etykiety energetyczne posiadają skalę liter od A do G i nie mają żadnych plusów. Urządzenia klasyfikowane jako A+++ obecnie trafią do klasy C lub D, natomiast sprzęt A+ dla klasy G lub F. Klient, który kupi urządzenia klasy C, D, czy E nadal będzie miał sprzęt przyjazny środowisku. Aby jednak nie hamować dalszego rozwoju, nie w każdej kategorii dostępne będą modele w najwyższych klasach A lub B.

Na etykietach pojawią się również kody QR, które pozwolą na sprawdzenie online szczegółowych parametrów danego produktu. Ważną zmianą jest dodanie informacji o klasie hałasu danego produktu w skali od A do D.