18 grudnia 2020

I Forum Polskiego Paktu Plastikowego

2 grudnia 2020 r. odbyło się I Forum Paktu Plastikowego, którego celem było podsumowanie tego co udało się zrobić przez ostatnie pół roku oraz zaplanowanie działań na kolejne miesiące.

 

W trakcie tego wydarzenia dyskutowano min. o: roli biznesu w działaniach na rzecz klimatu, innowacjach i strategiach gospodarki obiegu zamkniętego. O nowych wyzwaniach dla biznesu mówili min. Andrzej Gartner z Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Piotr Soroczyński – Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

O systemowym podejściu do opakowań mówił Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Polska i Antonina Konarzewska z WWF Polska.

O wpływie pandemii na rynek opakowań z tworzyw mówili Kamil Mikołajczyk i Maciej Nałęcz z Santander Bank Polska. W części poświęconej rynkowi Jakub Tyczkowski z Rekopolu mówił o tym co wiemy a czego jeszcze nie o gospodarce w obiegu zamkniętym, a o kluczowych danych z rynku polskiego w kontekście opakowań i tworzyw sztucznych mówiła Marta Krawczyk (Rekopol). Prowadzone przez Rekopol obecnie badanie rynku recyklingu w Polsce wśród m.in. swoich dostawców, pozwoliło na zaprezentowanie w czasie forum wstępnych wniosków: liczby recyklerów tworzywa PET w Polsce, tworzyw poliolefinowych giętkich i sztywnych, czy ilości przetwarzanego surowca. Badanie ma na celu oszacowanie krajowych mocy przerobowych dla odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w kontekście gospodarki w obiegu zamkniętym i rosnących celów recyklingu dla przedsiębiorców.