Przytwierdzona zakrętka
trafi do recyklingu
wraz z opakowaniem
i nie zaśmieci
środowiska naturalnego!
Spełnić wymogi prawne nałożone przez Unię Europejską – zgodnie z dyrektywą SUP obowiązek trwałego zamocowania zakrętek do pojemników na napoje obejmuje m.im. butelki plastikowe do 3l i kartony – na napoje, wody oraz produkty mleczne (m.in. mleko, jogurty pitne).
Zmniejszyć ilość odpadów w środowisku naturalnym, w szczególności w morzach i oceanach, oraz chronić żyjące w nim zwierzęta.
Zakrętki wyrzucone do pojemnika razem z butelką czy kartonem trafiły do recyklingu, a nie do frakcji drobnej, z której nie są odzyskiwane.
Celami dyrektywy są: zapobieganie wpływowi niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w szczególności na środowisko wodne, i na zdrowie człowieka; zmniejszanie tego wpływu; zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z innowacyjnymi i zrównoważonymi modelami biznesowymi, produktami i materiałami. Do polskiego prawa została implementowana 24 maja 2023r. Z niej wynika również obowiązek przytwierdzania wieczek i zakrętek do pojemników na napoje.
To termin wskazany w unijnej dyrektywie SUP – w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Po tym terminie producenci nie będą mogli wprowadzać na rynek opakowań niespełniających tego wymogu. Już teraz wielu producentów dostosowuje swoje opakowania, wprowadzając innowacyjne rozwiązania.
Zakrętki i wieczka z tworzyw sztucznych używane do pojemników na napoje należą do grupy najczęściej znajdowanych na plażach artykułów jednorazowego użytku.
Z regranulatu uzyskanego w procesie przetwarzania zakrętek mogą powstać różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, w tym doniczki, wiadra, worki czy na przykład rury.
Przytwierdzone zakrętki to nie efekt pomyłki czy błędu – dlatego już teraz warto wprowadzić w życie jedną prostą zasadę: nie odrywaj zakrętki! Wyrzuć ją razem z opakowaniem do żółtego pojemnika, a zarówno zakrętka, jak i butelka czy karton zostaną poddane recyklingowi.
Im mniejszy odpad – tym trudniejsze jest jego wysortowanie. W sortowniach znajduje się sito, które służy od oddzielenia zanieczyszczeń i małych elementów, które trafiają do tzw. frakcji drobnej. Wyrzucona osobno zakrętka, z uwagi na swoje małe wymiary przelatuje przez sito i zamiast do recyklingu może trafić na składowiska lub do spalenia. Wysortowanie tak małych elementów jest bardzo trudne. Przytwierdzenie zakrętek do butelek i kartonów ma m.in. zapobiec takim zdarzeniom.
Z butelek PET w procesie recyklingu pozyskiwany jest cenny surowiec w postaci regranulatu lub włókien. Następnie wykorzystuje się go do produkcji preform nowych butelek PET (tzw. rPET), produkcji innych opakowań, a także m.in. odzieży, butów, plecaków i toreb na zakupy.
Obecnie, według szacunków Rekopolu, do recyklingu w Polsce trafia ok. 50% butelek PET wprowadzanych rocznie na rynek. Polska zobowiązana jest do uzyskania 77% poziomu zbiórki tych odpadów już w 2025 roku. Butelki PET trafiać powinny wraz z zakrętką do żółtego pojemnika!
Zgodnie z wymogami dyrektywy SUP – przedsiębiorcy wprowadzający wody i napoje w butelkach PET do 3l będą musieli zapewnić minimum 25% tworzywa z recyklingu w masie butelek PET wprowadzanych na rynek.
System kaucyjny ma m.in. wspomóc realizację wysokich poziomów zbiórki butelek plastikowych, wymaganych przez Unię Europejską od państw członkowskich. Systemem kaucyjnym w Polsce objęte mają być od 2025 roku: butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje do 3l, puszki metalowe do 1l, butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5l.
W procesie recyklingu butelek PET następuje rozdział różnych rodzajów tworzyw sztucznych. W zakładzie przetwarzania butelka siekana jest wraz z zakrętką na tzw. płatek i przy wykorzystaniu wody (tzw. flotacja) następuje oddzielnie różnych rodzajów plastiku – tworzywo PET, z którego zrobiona jest butelka opada na dno, podczas gdy płatki z zakrętki unoszą się na powierzchni. Dzięki temu możliwe jest ich odłowienie i przekazanie do dalszych etapów recyklingu w innym zakładzie.
Jest to o tyle istotne, że Unia Europejska zobowiązuje państwa członkowskie do osiągania coraz wyższych poziomów zbiórki tych opakowań. Poziom ten wylicza się dla całej masy opakowania – butelki wraz z zakrętką. Ich połączenie wspomaga realizację tego celu.
Kartony do płynnej żywności – to tzw. opakowania wielomateriałowe. Składają się zarówno z papieru, metalu, a także powłoki z tworzywa sztucznego. Tego typu opakowania segregujemy, wyrzucając do żółtego pojemnika! Obecnie do recyklingu trafia ich ok. 40%.
Kartony do płynnej żywności (po napojach, sokach, produktach mlecznych) składają się głównie z papieru. Włókna celulozowe odzyskuje się w procesie recyklingu, a następnie wykorzystuje do wyprodukowania m.in. tektury falistej, kartonu, czy ręczników papierowych.
Opakowania do płynnej żywności (po napojach, sokach, produktach mlecznych) – są rozdrabniane, a następnie rozwłókniane w tzw. pulperze. Dzięki temu zakrętki pozostają nienaruszone i można je oddzielić od opakowania i przekazać recyklingu.