30 sierpnia 2021

Stena Recycling inwestuje w nowy zakład recyklingu baterii w Szwecji

Stena Recycling inwestuje 250 milionów szwedzkich koron w proces recyklingu baterii. Nowy zakład w Halmstad pozwoli na recykling 95 proc. baterii litowo-jonowych, które są najczęściej wykorzystywane w pojazdach elektrycznych.

Budowa jednego z najnowocześniejszych zakładów recyklingu baterii w Europie ruszy jesienią. Zakład będzie zlokalizowany w sąsiedztwie Stena Nordic Recycling Center w Halmstad, w Szwecji.

„Dostrzegamy znaczny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych i musimy zaspokoić potrzeby naszych klientów w zakresie utylizacji zużytych akumulatorów w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Ta poważna inwestycja jest częścią naszej strategii, aby stać się liderem w zbieraniu i przetwarzaniu akumulatorów litowo-jonowych i dążeniu do cyrkularnych rozwiązań dla tego rodzaju baterii” – mówi Fredrik Pettersson, dyrektor zarządzający Stena Recycling w Szwecji.

Według EV-volumes.com sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła o 43 procent na całym świecie w 2020 roku. Co więcej, zgodnie z raportem Circular Energy Storage Research & Consulting, oczekuje się, że liczba akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w pojazdach wzrośnie prawie dziesięciokrotnie w ciągu następnej dekady.

„Odpowiadamy na zapotrzebowanie rynku. Z dumą oferujemy cyrkularne rozwiązania dla akumulatorów litowo-jonowych. Odzysk metali, takich jak lit, nikiel i kobalt, których brakuje na całym świecie, będzie wielką wygraną dla środowiska” – mówi Fredrik Pettersson.

Baterie będą zbierane w 90 zakładach Stena Recycling w Szwecji oraz prawdopodobnie w innych krajach, w których Stena Recycling prowadzi działalność. W tych zakładach odbywa się wstępne sortowanie, ale proces recyklingu odbywa się następnie w nowym zakładzie w Halmstad. Współpraca z międzynarodową firmą Johnson Matthey dodaje również kolejny etap procesu produkcji materiałów, które można wykorzystać do wytworzenia nowych akumulatorów litowo-jonowych. To ma kluczowe znaczenie dla zamknięcia obiegu surowców.

„Jest wielu graczy, którzy chcą wejść na ten rynek, ale niewielu ma możliwości Stena Recycling oparte na naszej istniejącej infrastrukturze, bazie klientów, wiedzy i doświadczeniu. Dzięki tej inwestycji robimy krok w kierunku stania się jednym z wiodących europejskich graczy w recyklingu baterii” – mówi Fredrik Pettersson, dyrektor generalny Stena Recycling w Szwecji.