29 marca 2022

Historia opakowań – nieznane warszawskie muzeum

W Muzeum Miasta Warszawy, w Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich widać, jak zmieniały się opakowania na przestrzeni minionych 100 lat. Eksponaty pochodzą sprzed 1914 r. Także z dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej oraz czasów współczesnych.

Historia opakowań sięga jednak znacznie dalej, gdyż aż 8000 lat p.n.e. – z tego okresu pochodzą najstarsze znaleziska archeologiczne opakowań glinianych. Szklane butelki znane są co najmniej od 1500 lat p.n.e. Używano ich do transportu na statkach. Z kolei pierwsze tworzywa pozyskiwano z surowców odnawialnych. Około 1000 lat p.n.e. powstała guma!

Pierwszy papier powstał w Chinach

Pierwszy papier stworzyli Chińczycy około roku 105 n.e. Do Polski papier dotarł w XV wieku. Pierwsza papiernia powstała w Prądniku. Jeszcze w XVI wieku tekturę wykorzystywano głównie w branży mody. Jako opakowania tektury użyto po raz pierwszy w 1871 r. Na początku XX w. wyprodukowano pierwszy raz świadomie opakowanie jednorazowego użytku. Był to papierowy kubek na wodę Dixie Cups z 1907 r.

Wynalezienie sposobu przechowywania żywności w metalowym pojemniku zawdzięczamy Napoleonowi i wojennym wędrówkom jego armii.

Folia aluminiowa to dość nowy wynalazek. Zastąpiła ona cynofolię, gdyż pozwalała na dłuższe przechowywanie produktów i była atrakcyjniejsza z wyglądu. W latach 50. zaczęto używać aluminium do wytwarzania puszek.

Na przełomie wieków pojawił się plastik

Przełom wieków XIX i XX to czas odkryć chemicznych i rozwój technologiczny. Pojawił się plastik – najpierw był to celuloid z kamfory. Pierwszym, zupełnie syntetycznym produktem był bakelit stworzony 1907 roku. Na szeroką skalę tworzywa sztuczne zaczęły być produkowane od lat 40. XX wieku, a pierwszym patentem był poliester.

Opakowania szklane przez wiele wieków były towarem luksusowym. Szklane wyroby były kolorowe, gdyż długo nie znano techniki wytwarzania szkła idealnie czystego.

Czytaj więcej na: https://ecoekonomia.pl/2022/03/23/historia-opakowan-nieznane-warszawskie-muzeum/