28 listopada 2022

Edukacja ekologiczna w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku

  1. Jak istotną rolę dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z Radomska odgrywa edukacja ekologiczna lokalnej społeczności?

Firma nasza od wielu lat prowadzi edukację ekologiczną na terenie miasta Radomska oraz gmin wiejskich: Radomsko, Masłowice i Gomunice. Przeprowadzamy pogadanki i warsztaty edukacyjne w placówkach oświatowych na wszystkich szczeblach nauczania, zaczynając już od przedszkolaków. Podczas ferii zimowych, a także przerwy wakacyjnej organizujemy dla dzieci i młodzieży warsztaty tematyczne w instytucjach kultury działających w naszym mieście. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wzrost świadomości ekologicznej który obserwujemy podczas naszych spotkać budzi w nas zachwyt i motywuje do dalszego działania.

 

  1. Każdy region charakteryzuje się indywidualnymi potrzebami jeśli chodzi o edukację. Jakie działania są najskuteczniejsze w Państwa regionie?

Dla potrzeb stałego szerzenia wiedzy z zakresu ochrony środowiska publikujemy ciekawe informacje w prasie, mediach lokalnych, a także docieramy bezpośrednio do mieszkańców podczas imprez plenerowych. Jednym z naszych celów jest pokazanie społeczności, że z pozoru proste działania przeprowadzane codziennie we własnym gospodarstwie domowym polegające na segregacji odpadów znacząco wpływają na ochronę naszej planety i pozwalają uzyskać z nich cenny surowiec do produkcji nowych wyrobów.

  1. Jak dużo przedsięwzięć udało się Państwu zorganizować w 2022 roku?

Były to zarówno imprezy plenerowe w formie ekopikniku, a także warsztaty edukacyjne i konkursy dla najmłodszych. Cykliczny konkurs „Elektrosprzęt w dobre ręce” VII edycja z roku na rok wzbudza duże zainteresowanie, konkurs pt. „ Eko-Zoo”, w którym najmłodsi uczestnicy z terenu gminy Gomunice stworzyli piękne prace plastyczne wykonane z odpadów. Podczas radomszczańskiego Eko-Pikniku pt. „Dobre rady na elektroodpady” mieszkańcy miasta mogli miło i przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu i dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek związanych z ekologią . Dla uczniów szkół podstawowych zorganizowaliśmy warsztaty z tabletami, podczas których dzieciaki mogły wykazać się wiedzą na temat prawidłowej segregacji odpadów. Wszystkie te imprezy miały na celu uświadomić zarówno najmłodszych jak i tych nieco starszych, że wspólne działanie i dbanie o środowisko pomoże naszej planecie przetrwać.

  1. Jakie cele założyliście sobie Państwo na 2023 rok jeśli chodzi o edukację?

W roku 2023 zamierzamy kontynuować wydarzenia i przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym, które sprawdziły się nam w latach ubiegłych i przyniosły konkretne efekty ekologiczne. Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać. W roku 2023 chcemy po pierwsze wzmocnić swoją działalność edukacyjną w grupach osób dorosłych (studentach lokalnego Uniwersytetu III Wieku) oraz wśród nauczycieli i kadry zarządzającej szkół i przedszkoli oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Po drugie zamierzamy skupić uwagę naszych słuchaczy na idei „Zero Waste”. Planujemy informować o tym nie tylko jak poprawnie segregować odpady i robić to z poszanowaniem kultury segregacji, ale też jak można unikać powstawania odpadów (np. dokonując świadomie ekologicznych zakupów) lub, gdy się one pojawią szukać dla nich innego, bardziej użytkowego przeznaczenia niż zwykłe wyrzucenie do kosza na szkło papier czy metale i tworzywa sztuczne.

  1. Czy są przykłady przedsięwzięć, którymi szczególnie chcielibyście się podzielić ?

Co roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku organizuje szereg działań edukacyjnych. Część z tych działań przybiera formę cykliczną jak np. konkurs zbiórkowy pt. „Elektrosprzęt w dobre ręce”, którego już VII edycję organizowaliśmy w tym roku. Pomimo upływu lat konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i co roku zwiększa nam się zarówno ilość uczestników jak i zebranych elektroodpadów. Miłym zaskoczeniem okazała się dla nas również współpraca z lokalnym Uniwersytetem III Wieku. Początkowe spotkania edukacyjne odbywały się w czasie pandemii i realizowane były w formie online, co stanowiło dla nas niemałe wyzwanie, któremu podołaliśmy i wspólnie wypracowaliśmy ciekawy program edukacyjny dla seniorów na kolejne lata.Prowadząc edukację ekologiczną głównie dla lokalnej społeczności chcemy docierać do jak największej liczby odbiorców. Ułatwia nam to z pewnością publikacja artykułów z treścią edukacyjną w lokalnej prasie i serwisach internetowych. Są to materiały w których wyjaśniamy jakie najczęściej błędy segregując odpady popełniają mieszkańcy i jak należy poprawnie je gromadzić. Staramy się ,aby publikowane przez nas wypowiedzi miały krótką i łatwą do zapamiętania formę. Należy podkreślić, że w ten sposób docieramy do świadomości ok. 2 500 osób.

  1. Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jakie dobre praktyki chcielibyście przekazać?

Przede wszystkim zachęcamy do świadomego dokonywana zakupów i planowania świąt pod tym względem. Już na etapie wybierania świątecznego menu należy przemyśleć jego ilość, aby uniknąć potem marnowania jedzenia. Nie warto również wciągać się w świąteczny szał zakupowy. Kupowanie pod wpływem emocji i pośpiechu skutkuje tym, że często prezent jest nietrafiony i szybko staje się odpadem. Zwracajmy też uwagę na jakość kupowanych prezentów, wybierajmy rzeczy, które będą służyć długo oraz będą potrzebne i praktyczne. Tutaj również warto pomyśleć nad samodzielnym wykonaniem prezentów wykorzystując do tego odpady. Na stronach poświęconych pracom handmade można znaleźć mnóstwo inspiracji. Wykonany w ten sposób prezent, czy opakowanie dla niego, to nie tylko oszczędność pieniędzy i dbałość o środowisko, ale też cenny gest, który doceni każdy obdarowany. Bożonarodzeniowe żywe drzewko, zakupione najlepiej w legalnej hodowli lub nadleśnictwie po świętach umieśćmy w pojemniku na odpady zielone lub bio oczywiście zdejmując z niego wszelkie ozdoby lub ich resztki. Wówczas stanie się kompostem. Myśląc o żywej choince warto pomyśleć o drzewku z korzeniami w donicy, które po świętach można zasadzić w ogrodzie. A gdyby tak… wykonać własną eko- choinkę z odpadów. Tak, tak to możliwe. Nasza spółka co roku ogłasza konkurs pod tytułem „Ekochoinka”. Jego adresatem są okoliczne przedszkola. Opiekunowie wraz z przedszkolakami tworzą prawdziwe arcydzieła. Były już drzewka wykonane z kartonu, papieru pakowego, gazet, butelek pet a nawet wytłaczanek po jajkach. Na tak wykonanych choinkach znajdują się również eko- ozdoby wykonanie przez dzieci. Wystawa takich ekologicznych choinek cieszy się potem dużym zainteresowaniem i stanowi dla mieszkańców naszego miasta ciekawą inspirację. Korzystając z okazji wszystkim czytelnikom newslettera życzymy zdrowych, spokojnych i spędzonych w zgodzie naturą Świat Bożego Narodzenia.