28 czerwca 2023

W czerwcu zakończyliśmy obchody 17 edycji kampanii „Dzień bez Śmiecenia”!

Od 11 maja do 5 czerwca świętowaliśmy Dzień bez Śmiecenia. Pod hasłem „Inspiruj (SI)ę!” zachęcaliśmy do promowania prawidłowych postaw ekologicznych w środowisku lokalnym. Na stronie internetowej www.dzienbezsmiecenia.pl dostępne były jak co roku materiały edukacyjne oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami – między innymi rowerami górskimi! 

Z roku na rok świadomość ekologiczna mieszkańców Polski wzrasta. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że aż 96% Polaków deklaruje, że segreguje odpady w domu. Ponadto najwięcej badanych jako największe problemy środowiska naturalnego w Polsce wskazuje zanieczyszczenie powietrza (56%) oraz kolejno problem śmieci (51%) oraz zanieczyszczenie wód i problemy z wodą (42%). Aż 62% ankietowanych wierzy również, że stan środowiska naturalnego zależy od każdego z nas i wskazuje tę kwestię jako najistotniejszy czynnik

W tym roku, wychodząc naprzeciw zwiększającej się świadomości ekologicznej społeczeństwa zorganizowaliśmy w dwóch turach konkurs na przeprowadzenie swoich, dowolnych działań w społeczności lokalnej. Od 24 kwietnia, a następnie od 11 maja, na stronie kampanii, można było zgłosić swoje działanie wraz ze zdjęciami. Jak co roku również, zachęcaliśmy firmy, organizacje pozarządowe, samorządy i konsumentów do przekazywania wizytówki kampanii – kartki elektronicznej do jak największej liczby osób. 

W konkursie zebraliśmy niemal 200 zgłoszeń. To oznacza, że prawie 200 osób/grup znajomych i przyjaciół zorganizowało swoje własne działania promujące prawidłową segregację odpadów! 

Oto kilka przykładów działań: 

Pani Halina pisze: „Będąc na emeryturze mam więcej wolnego czasu, który mogę spożytkować robiąc coś dobrego. Zainspirowana materiałami ze strony Dzień Bez Śmiecenia o kulturze segregacji wpadłam na pomysł by zrobić kartki tematyczne i podzielić się nimi z sąsiadami wrzucając je do ich skrzynek pocztowych. Wydrukowany plakat wkleiłam do starych kartek pochodzących z recyklingu, na ścinkach kartonu narysowałam kosze na śmieci, a kredki użyłam w spadku po wnukach. Wymyśliłam inspirujące hasło, które ma zachęcić do tego by poprawnie segregować odpady. Mam nadzieję, że na naszym osiedlu kultura segregacji będzie przestrzegana, a i inne osiedla wezmą z nas przykład.”

Z kolei Pani Małgorzata zorganizowała EKOPARTY dla najmłodszych mieszkańców swojej okolicy! Jak mówi: „EKO PARTY pod taką nazwą zorganizowałam ogrodową imprezę dla najmłodszych sąsiadów wykonując przy tym samodzielnie rekwizyty do zabaw. Wśród atrakcji znalazł się rzut odpadami do odpowiedniego worka (papier oraz plastik), piniata z eko-zadaniami oraz zagadkami, labirynt przez który należało przenieść na łyżce odpady-pompony, „butelkowe” kręgle. Odpady – papier zbierała podczas imprezy niebieska śmieciarka. Do zabawy wykorzystałam kolorowankę „Bohaterowie dnia bez śmiecenia”, którą wydrukowałam w rozmiarze XXL tak aby dzieci mogły wspólnie nad nią pracować, w dużym formacie wystąpił również labirynt z Januszem, a zadanie mewy Ewy sprawdziło zdobytą podczas imprezy wiedzę.”

Pani Anna podeszła do sprawy inaczej – napisała krótki wierszyk i przesłała nasze materiały do wszystkich swoich znajomych w wiadomości mailowej. Jak nam się ta inicjatywa spodobała! 

W sumie zasięg tegorocznego Dnia bez Śmiecenia przekroczył nasze oczekiwania! Informacja o kampanii pojawiła się w niemal 1400 mediach. Ponad 200 tys. osób obejrzało nasze filmiki edukacyjne, a zasięg postów na facebooku wyniósł ponad 530 000! Całościowy zasięg kampanii wyniósł ponad 7 milionów osób!

Do usłyszenia za rok!