20 grudnia 2022

Prawie 1 200 szkół podstawowych uczestniczy w trzeciej odsłonie programu edukacyjnego „Drużyna SIR PET-ERA”

W roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęła się trzecia już edycja programu edukacyjnego „Drużyna SIR PET-ERA”, realizowanego w ramach projektu Re_kologia. Do wspólnej edukacyjnej zabawy zgłosiło się blisko 1 200 placówek z całej Polski. Do wszystkich szkół dotarły już pakiety bezpłatnych materiałów edukacyjnych, z obszernym podręcznikiem dla nauczyciela oraz zadaniami dla uczniów. Materiały uzupełniają dodatkowe pomoce online oraz atrakcyjne zagadki, których rozwiązanie wymaga wiedzy oraz współpracy całej grupy.

Do trzeciej odsłony programu zgłosiło się blisko 1200 szkół podstawowych z całej Polski:

  • 1192 szkoły;

  • 3646 klasy 1-3 (73 848 zgłoszonych dzieci);

  • 2769 klasy 4-8.

Placówki, po otrzymaniu materiałów edukacyjnych, przystąpiły do realizacji zajęć zgodnie z przesłanymi scenariuszami. Wszystkie materiały są także dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie programu www.druzynasirpetera.pl. Poza scenariuszami zajęć dla nauczyciela oraz plakatami i zadaniami dla uczniów, w tym roku pojawiła się także niespodzianka – zagadki od członków drużyny. Ich rozwiązanie wymaga nie tylko sprytu i spostrzegawczości, ale także współpracy. Uczniowie pracując w grupach próbują rozwiązać problem. Utrudnieniem jest jednak fakt, że każdy z nich posiada inną informację, która niezbędna jest całej grupie, by znaleźć rozwiązanie. Najmłodsi będą musieli wydedukować kto i który z odpadów wyrzucił w nieodpowiednie miejsce, ile misiów mogą wypełnić elfy tworzywem rPET w ciągu jednego dnia, czy pomóc Mieci w uzupełnieniu mapy PSZOK-u.

Na stronie programu – www.druzynasirpetera.pl dostępna jest także Mapa PETrylandii, na której wszyscy uczestniczący w działaniach mogą pochwalić się efektami. Już pojawiły się pierwsze relacje.

Zwieńczeniem całorocznego programu edukacyjnego będzie konkurs polegający na stworzeniu projektu gry planszowej, która następnie zostanie wykonana. Najlepsze placówki nagrodzone zostaną m.in. tablicą interaktywną, projektorem czy przyjazdem mobilnej strefy edukacyjnej – Mieci.

Tegoroczna akcja objęta została honorowymi patronatami m.in. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Opolu, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.