19 października 2018

Uwaga! Ważna informacja dla polskich przedsiębiorców działających na rynku niemieckim!

1 stycznia 2019 roku w Niemczech wchodzi w życie nowa Ustawa o Opakowaniach (VerpackG). Wprowadza ona Centralny Rejestr Opakowań LUCID (Zentrale Stelle) Do końca roku 2018 musi się w nim zarejestrować każdy przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach na rynek niemiecki, a następnie do 31 marca 2019 roku przekazać do niego informacje na temat ilości wprowadzonych opakowań na rynek niemiecki. Przedsiębiorcy, który zaniedba ten obowiązek grozi zakaz dystrybucji swoich produktów w Niemczech oraz kara do 200 000 EUR.

 

VerpackG określa ponadto nowe poziomy odzysku i recyklingu w Niemczech w roku 2019 i 2022. Modyfikuje również sposób sporządzania Deklaracji Zgodności, która dotyczy przedsiębiorców wprowadzających na rynek niemiecki ponad 80 ton opakowań szklanych, 50 ton opakowań z papieru lub 30 ton opakowań z tworzyw sztucznych.

 

Jednocześnie przypominamy, że przedsiębiorca który wysyła produkty w opakowaniach poza granice Polski jest zobowiązany wypełnić obowiązki opakowaniowe w kraju docelowym dla jego towarów. Nie wystarczy zatem wypełnić obowiązek opakowaniowy w Polsce!

Osoba do kontaktu:

Zbigniew Wróż kom. 506 304 636; e-mail: z.wroz@rekopol.pl