8 marca 2019

Opakowania w obiegu zamkniętym – Jakich opakowań szuka przemysł? – konferencja Rekopol i Warsaw Pack, 6 marca, Ptak Warsaw Expo

W tym roku wspólnie z organizatorami targów Warsaw Pack  zorganizowaliśmy konferencję, której celem było zainicjowanie dyskusji pomiędzy wszystkimi podmiotami w „łańcuchu opakowania” i  udzielenie odpowiedzi na pytania:

  • jakich opakowań szuka przemysł?
  • jakie opakowania możemy projektować?
  • jakie opakowania będą przydatne do recyklingu?

Konferencję otworzyli Prezes Ptak Warsaw Expo Tomasz Szypuła i Jakub Tyczkowski Prezes Rekopol Organizacja Opakowań S.A.

Chcieliśmy by w czasie konferencji mowa była o wszystkich aspektach związanych z opakowaniami, min. o: przyszłości opakowań w kontekście zmian w prawie unijnym w perspektywie 2030 roku, o bezpieczeństwie opakowań; o biotworzywach – czy mogą być zamiennikiem dla tworzyw sztucznych, o wymaganiach dotyczących recyklingu szkła czy tworzyw sztucznych.

Prelegentami na konferencji byli min: prof. Artur Bartkowiak z  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,  Damian Korczewski z Krynicki Recykling, Rafał Topolski z AKPOL Adam Kuś, czy przedstawiciele Rekopolu – prezes Jakub Tyczkowski i Marta Krawczyk, Pełnomocnik Zarządu ds. ZSZ.

Drugą część konferencji stanowiła debata, w czasie której dyskutowano jakie są możliwości  takiego projektowania opakowań by były recyklingowalne, czy jak każda ze stron systemu opakowań może przygotować się  na nadchodzące wyzwania i zmiany związane ze strategią tworzywową (Single Use Plastic), czy pakietem Gospodarki w Obiegu Zamkniętym.  Uczestnikami debaty byli: pani Barbara Kowalska z Carrefour Polska, Magdalena Dziczek ze Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKOPAK, pan Bogusław Warżel z  Veroni Bogusław Warżel, (producent opakowań), pan Wojciech Furman z Optima Recykling Sp. z o.o., (recykling folii). Debatę prowadził Michał Mikołajczyk  z Rekopolu.

W konferencji wzięli udział wszyscy związani z branżą opakowań: zarówno ci wytwarzający opakowania czy etykiety, producenci maszyn, przedstawiciele sieci handlowych, wprowadzający produkty w opakowaniach (od tych największych do mniejszych), związki i stowarzyszenia producenckie, przedstawiciele zbierających i poddających recyklingowi opakowania.

Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy wspólnie zgodzili się co do ogromnej potrzeby organizowania takich spotkań.

Dlatego już dziś Rekopol i CSR Consulting zapraszają Państwa do udziału we wrześniowym Forum Zrównoważonego Opakowania, które organizujemy w ramach Centrum Zrównoważonych Opakowań.