18 maja 2016

Już niebawem rusza Recykling Rejs 2016, którego partnerem jest Rekopol!

Ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski od sześciu lat przemierza pod hasłem „Recykling Rejsów” polskie rzeki, jeziora oraz Bałtyk w swoim kajaku. Do tej pory przepłynął już ponad  5 tys km.

Podczas swoich wypraw w każdym porcie, marinie organizuje spotkania z mieszkańcami i turystami, prowadzi akcje sprzątania brzegów, wykłady, konferencje prasowe nt. problemu zaśmiecenia rzek, jezior i Bałtyku oraz metod walki z tym problemem.

Wyprawy są organizowane wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, a ich głównym Partnerem jest od dwóch lat REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań.

W tym roku Dominik Dobrowolski wyrusza na kolejną wyprawę Recykling Rejs 2016. Tym razem dedykuje ją jednemu z najcenniejszych rejonów i szlaków wodnych: Pętli Toruńskiej i Żuławskiej. W czerwcu ekolog odwiedzi w swoim kajaku: Gdańsk, Elbląg, Ostródę, Iławę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, a wyprawa zostania zakończona w Gdańsku.

Patronat na wyprawą sprawują m.in. prezydencji odwiedzanych miast, Polski Związek Kajakowy, natomiast wsparcie medialne zapewniają m.in. TVN Uwaga, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio GDAŃSK  oraz PiK w Toruniu.

Podczas tegorocznej wyprawy szczególny nacisk będzie położony na promocję selektywnej zbiórki i recyklingu oraz na edukację ekologiczną, co wg nas stanowi najlepszą metodę wali z zaśmieceniem rzek i Bałtyku. Informacja o potrzebie troski o czystość środowiska będzie również skierowana do turystów oraz lokalnych mediów.

Relacje z wyprawy będą zamieszczane m.in. na stronie www.recykling-rejs.pl oraz na fb. Informacje o spotkaniach, konferencjach będą na bieżąco wysyłane do lokalnych mediów oraz samorządów. Planowane są również spotkania i wykłady w lokalnych szkołach, możliwe jest również zwiedzanie miejscowych zakładów gospodarki odpadami oraz zakładów recyklingu.

Harmonogram wyprawy Recykling Rejs 2016. (Uwaga! Harmonogram może ulec zmianie ze względu na czynniki zewnętrzne, np. pogodę czy utrudnianie na trasach żeglugowych).

Dzień Trasa Data
1 Gdańsk, pn -06.06.2016 r. godz. 10.00./ oficjalne rozpoczęcie wyprawy, konf. pras. („Zielona Brama” rz. Motława). Dopłynięcie do śluzy Gdańska Głowa Wisła/rz Szkarpawa. 06.VI, pn
2 Śl. Gdańska Głowa – Elbląg (marina), spotkanie, konferencja prasowa. 07. wt
3 Elbląg – jez. Drużno, Kanał Elbląski, Małtydy (marina) 08. śr
4 Małtydy – jez. Drwęckie, Ostróda (marina), spotkanie, konferencja prasowa. 09, czw
5 Ostróda – Kanał Iławski, jez. Jeziorak, Iława (marina),, spotkanie, konferencja prasowa. 10, pt
6 Iława- jez. Iławskie, rz. Iławka, rz. Drwęca (biwak) 11, sob
7 Rz. Drwęca – Brodnica (biwak) 12, n
8 Brodnica – rz. Drwęca, Golub Dobrzyń. (biwak),, spotkanie, konferencja prasowa. 13, pon
9 Golub Dobrzyń- rz. Drwęca, rz. Wisła, Toruń (biwak) 13, wt
10 Toruń – rz. Wisła, rz. Brda, Bydgoszcz (marina), spotkanie, konferencja prasowa. 14, śr
11 Bydgoszcz – rz. Wisła, Grudziądz (marina), spotkanie, konferencja prasowa. 15, czw
12 Grudziądz – rz. Wisła, Tczew (marina),, spotkanie, konferencja prasowa. 16, pt
13 Tczew – rz. Wisła, rz. Martwa Wisła, Śluza Przegalina 17,sob
14 Śl. Przegalina – Gdańsk (marina) 18, n
15 Gdańsk – rz. Motława, Gdańsk (Zielona Brama) oficjalny finał wyprawy i konferencja prasowa. 19, pon