25 lipca 2017

„Jak projektować, żeby recyklingować?” – wykład podczas Gdynia Design Days 2017

„Opakowania. Jak projektować, żeby recyklingować?” – pod takim hasłem 6 lipca podczas Gdynia Design Days 2017 w ramach bloku eco wykład prowadziła Marta Krawczyk z Rekopolu. Festiwal designu odbył się w Gdyni, w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym. Program był skierowany do projektantów i osób szeroko zainteresowanych projektowaniem ekologicznym. Nowe wymagania środowiskowe i technologiczne nie zawsze idą w parze z oczekiwaniami wizualnymi wobec opakowań, które trafiają na rynek, stąd wiele z nich w ogóle nie nadaje się do recyklingu. Rekopol rozpoczął zatem koordynację projektu „Jak projektować, żeby recyklingować?” mającego na celu wymianę wiedzy między projektantami opakowań i spec. ds. marketingu, a recyklerami, którzy na co dzień zmagają się z przetwarzaniem odpadów opakowaniowych.

Nie ma zrównoważonych produktów bez zrównoważonych opakowań. Jak zatem projektować, aby ich materiały nadawały się do recyklingu i trafiały z powrotem do obiegu? Czy jesteśmy świadomi, że po to, co wrzucamy do kosza, jeszcze raz ktoś sięga (dosłownie!), a przetwarzanie odpadów stanowi niemałą gałąź gospodarki? Na te pytania odpowiadaliśmy podczas spotkania i panelu dyskusyjnego.

Europa zmierza w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym, której jednym z fundamentów będzie zapobieganie powstawania odpadów przez właściwe projektowanie produktów oraz ich opakowań.

Ich wpływ na gospodarkę i system gospodarowania odpadami jest niebagatelny. To opakowania sprzedają produkty. Nad ich kształtem oraz formą głowią się rzesze specjalistów ds. marketingu, których oczekiwania zderzają się z wymaganiami dotyczącymi wpływu opakowań na środowisko.

Niebawem kolejna odsłona naszego projektu mającego na celu propagowanie wiedzy o odpowiedzialnym projektowaniu opakowań.

 

Fot: materiały prasowe GDD | Bogna Kociumbas i Michał Szymończyk