9 maja 2019
W Dzień Bez Śmiecenia #ZaczynamOdSiebie
Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27%[1]. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. już po raz 13 rusza z kampanią Dzień Bez Śmiecenia. Kulminacyjnym dniem kampanii, w którą co roku jest zaangażowanych kilkadziesiąt tysięcy osób, gminy, przedsiębiorcy i placówki oświatowe, jest 11 maja – Dzień bez Śmiecenia.
W tym roku hasłem #ZaczynamOdSiebie zachęcamy konsumentów i producentów aby tego dnia udostępniali w mediach społecznościowych oraz na swoich stronach internetowych elektroniczną Kartkę z regałem sklepowym z 2030 roku. Jesteśmy gotowi na Eco Design.
W przypadku każdego z nas deklaracja ta będzie oznaczać, że chcemy świadomie wybierać produkty w zrównoważonych opakowaniach, nadających się do recyklingu.
Z kolei przedsiębiorcy będą w ten sposób manifestować, że chcą zmieniać opakowania swoich produktów, tak by były bardziej ekologicznie zrównoważone. Wiąże się to z eliminowaniem nadmiaru opakowań produktów, tworzeniem opakowań łatwych w recyklingu i używaniem materiałów z recyklingu do ich produkcji. Tylko nasza współpraca i wzajemne budowanie świadomości może mieć pozytywny wymiar ekologiczny.
Przez miesiąc trwania kampanii na facebooku Dzień Bez Śmiecenia będziemy publikować liczne grafiki. Zwrócimy uwagę na to, czego lepiej unikać, a co warto wykorzystać – jeśli chcemy podejmować świadome decyzje. Przypomnimy również zasady segregowania i pokażemy, jak planowanie pomaga w ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów oraz ich ponownym wykorzystaniu.
Zapraszamy do polubienia strony i dzielenia się treściami na prywatnych profilach. https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/
Zachęcamy również do własnych inicjatyw ekologicznych – w firmie, szkolnej klasie czy nawet u siebie w domu. Mogą w tym pomóc materiały dostępne do pobrania na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl w zakładce Edukacja – Materiały do pobrania.
Włącz się do akcji i wspólnie z nami Zacznij Od Siebie!
#ZaczynamOdSiebie
[1] GUS, Ochrona Środowiska 2018 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/srodowisko/ochrona-srodowiska-2018,1,19.html