Obecnie, jeśli wyrzucaliśmy zakrętkę osobno do żółtego pojemnika – z uwagi na swoje małe rozmiary zostawała odsiana na tzw. sicie w sortowni. Sito stosuje się w początkowym etapie sortowania odpadów, w celu pozbycia się zanieczyszczeń i drobnych elementów. Zakrętki wyrzucane osobno trafiały w ten sposób do tzw. frakcji drobnej, z której następnie nie były odzyskiwane, a trafiały do spalenia bądź na składowiska.
Dzięki przytwierdzeniu zakrętka wraz z opakowaniem (butelką lub kartonem) trafi do recyklingu!
Butelka PET to inny rodzaj plastiku, niż ten, z którego produkuje się zakrętki. W zakładzie przetwarzania butelka zostanie pocięta wraz z zakrętką na tzw. płatek, a następnie przy wykorzystaniu wody dwa rodzaje tworzywa są od siebie oddzielane. Płatek z zakrętek jest odławiany (unosi się na powierzchni, w przeciwieństwie do płatka PET) i trafia do dedykowanego zakładu przetwarzana.
Również w przypadku kartonów po płynnej żywności (napoje, soki, produkty mleczne) oddzielenie zakrętek od kartonów jest możliwe w procesie recyklingu. Kartony, w znacznej części składające się z papieru, rozwłóknia się, a zakrętka pozostaje nienaruszona i można ją oddzielić celem dalszego przetwarzania.
Zakrętki, zwykle wykonane z tworzywa HDPE (polietylenu o dużej gęstości), oddzielone w procesie recyklingu od butelek PET oraz kartonów trafiają do dedykowanych zakładów przetwarzania. Jest to tworzywo proste w recyklingu. Pocięte zakrętki są oczyszczane, a następnie przetwarzane na tzw. regranulat, z którego zrobić można kolejne opakowania np. do chemii gospodarczej oraz przedmioty codziennego użytku jak rury, doniczki, obudowy czy worki.
Nie odrywaj zakrętek od opakowania, wyrzuć w całości do żółtego pojemnika!