20 listopada 2020
Rozmowa z Witoldem Kazubkiem – koordynatorem ds. ochrony środowiska w zakładzie PepsiCo w Michrowie
W tym numerze zapraszamy Państwa do przeczytania wywiadu z Witoldem Kazubkiem – koordynatorem ds. ochrony środowiska w zakładzie PepsiCo w Michrowie
Jakie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmuje PepsiCo w dziedzinie opakowań?
Jako światowy lider w dziedzinie produkcji żywności i napojów zdajemy sobie sprawę z konieczności włączenia się w rozwiązanie kryzysu dotyczącego plastikowych opakowań. Dlatego nasze działania w tym aspekcie koncertują się wokół trzech filarów: ograniczania ilości wykorzystywanego plastiku, dążenia do przetwarzania jak największej ilości plastiku wprowadzanego przez nas na rynek oraz poszukiwania nowych rozwiązań i tworzeniu nowych koncepcji opakowań.
Przyjęliśmy także zobowiązanie – do 2025 roku wszystkie nasze opakowania będą nadawały się do ponownego przetworzenia, kompostowania lub będą biodegradowalne. Dążymy także do ograniczenia wykorzystania pierwotnego plastiku o 35% we wszystkich naszych opakowaniach na napoje, a do 2030 roku wszystkie nasze opakowania na napoje dostępne na terenie Unii Europejskiej w 50% wytworzone będą z plastiku z recyklingu.
Pracujemy także między innymi nad koncepcją butelki wykonanej w 100% z papieru, niezawierającej tworzyw sztucznych, nadającej się w całości do recyklingu.
W lipcu firma PepsiCo wprowadziła na polski rynek nietypową, nową butelkę na Lipton Ice Tea – czym wyróżnia się to opakowanie?
To butelka wytworzona w 100% z rpet – przetworzonego plastiku. Polska jest pierwszym krajem w naszej części Europy, w którym przy produkcji butelek Lipton Ice Tea nie korzystano z tworzyw pierwotnych. Obecnie jest to butelka 1,5 l, a do końca roku wszystkie butelki naszej herbaty mrożonej wykonane będą w 100% z plastiku z recyklingu.
86 milionów naszych butelek wymienimy na wykonane z rpet. Takie działanie pozwoli nam na zaoszczędzenie ok. 2,3 tys. ton surowca pierwotnego oraz redukcję emisji CO2 o ponad 40%.
Warto też dodać, że pracujemy nad zdecydowanym zwiększeniem tego opakowania (100% rpet) w całym naszym portfolio.
Jakie jeszcze działania podejmuje PepsiCo w zakresie zwiększenia recyklingu i odzysku swoich opakowań typu butelka PET w Polsce?
PepsiCo podejmuje wiele inicjatyw mających na celu realizowanie celów zrównoważonego rozwoju w zakresie opakowań. Firma jest jednym z inicjatorów projektu „Działaj z imPETem!” prowadzonego przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań. Projekt zainicjowaliśmy wspólnie z trzema innymi producentami wód i napojów w butelkach PET, a jego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek. Przedsięwzięcie to obejmuje między innymi działania edukacyjne w zakresie odpowiedniego postępowania z odpadami. Rocznie w programie edukacyjnym uczestniczy 2 000 szkół podstawowych, a w roku 2020 także 1 000 przedszkoli. Partnerami projektu są podmioty gospodarujące odpadami w gminach, kominiarze oraz inni przedstawiciele biznesu.
W efekcie prowadzenia projektu, w ciągu dwóch lat zwiększyliśmy ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET w systemie Rekopolu o ok. 32%.