23 lipca 2021

Obchody 15-lecia Dnia Bez Śmiecenia zakończone!

ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE. #WidzęWięcej

Lead: Dzień Bez Śmiecenia – edukacyjna kampania społeczna, w której poruszamy ważny temat
świadomej segregacji odpadów i ekologicznego stylu życia – w tym roku świętowała swoje 15-lecie. 11 maja br. wróciliśmy do najważniejszych zasad i inspirujących ciekawostek, które upowszechnialiśmy na przestrzeni tych lat, by na koniec stwierdzić #WidzęWięcej! Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie śmieci – to surowce! #WidzęWięcej”, w pełni pokazało najważniejsze, co staramy się od 15 lat przekazać.

W tym roku Dzień Bez Śmiecenia świętowany był szeroko w całej Polsce przede wszystkim w przestrzeni online, ale nie tylko. W działania zaangażowało się wiele firm, instytucji, placówek edukacyjnych, partnerów, a co więcej niektórzy nadal działają! Kompania Piwowarska zachęcała do dostrzeżenia w odpadach wartościowych surowców, przedszkola z całej Polski realizowały zajęcia edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji odpadów – dzieci wypełniały Ślubowanie Eko-Przedszkolaka. Galeria Rusz – grupa artystów stworzyła bilboardy, które stanęły na ulicach Torunia, zwracające uwagę na kwestię odpowiedniego segregowania odpadów, Szkoła Praktyków Wizualnych przygotowała specjalną kolorowankę dotyczącą Dnia Bez Śmiecenia, Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. udostępniał infografiki z 10 zasadami kultury segregacji i gorąco zachęcał do ich przestrzegania, CKB w Dobrym Mieście zorganizowało konkurs na przesłanie 5 sposobów na ograniczenie odpadów, Firma Media System zachęcała do zaczynania przede wszystkim od swojego otoczenia, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zachęcało do sprzątania po sobie w lasach i parkach, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowogrodzie przygotowała wybór książek specjalnie na okazję 11 maja – o środowisku i odpadach. Wszystkich działań nie sposób wymienić, a to jedynie niewielki wycinek ze wszystkich inicjatyw, które odbywały się w całym kraju.

Piętnasty Dzień bez Śmiecenia był również szeroko komunikowany w mediach; Do akcji włączyła się Gazeta Wyborcza w ramach swojego projektu „#jedna planeta, jedno życie”, Radio Kolor zorganizowało edukacyjne konkursy dla słuchaczy, udzieliliśmy szeregu wywiadów w Radiu dla Ciebie, Polskim Radiu, a informacje o Dniu Bez Śmiecenia pojawiły się w Dzienniku.pl, portalach Onet.pl, Teraz Środowisko, ecoekonomia.pl, Dzienniku Elbląskim, Gazecie Olsztyńskiej i wielu innych. Do akcji przyłączyli się znakomici partnerzy, tacy jak CSR Consulting, Teatr Syrena, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Global Compact Network Poland, a Akcjonariusze Rekopolu, jak co roku wspierali nasze działania i inspirowali najbliższe otoczenia do działania na rzecz środowiska i zachęcali do #widzeniawięcej!

Tegoroczny przekaz edukacyjny dotarł w sumie do ponad 6 milionów osób! Zasięg fangpage’a akcji na Facebooku przekroczył 1,5 miliona osób, media internetowe i tradycyjne przekazały informację do prawie 5 milionów osób. Bezpośrednia informacja o kampanii kierowana do uczniów szkół i przedszkoli dotarła do około 50 tysięcy dzieci.

Zaangażowanie w ekologiczne działania inicjowane przez Dzień Bez Śmiecenia nie maleje, dlatego stworzyliśmy na stronie akcji EkoStrefę – czyli mapę, na której znaleźć może się każdy, kto działa ekologicznie. Może to być nauczyciel realizujący zajęcia ekologiczne z dziećmi, przedsiębiorca organizujący konkursy dla pracowników, czy każdy inny podmiot (jak gmina, organizacja), która inicjuje w swojej społeczności działania na rzecz środowiska. Zachęcamy do dodawania punktów na mapie: www.dzienbezsmiecenia.pl/ekostrefa. Dodatkowo, wychodząc na przeciw Państwa potrzebom, przygotowaliśmy zróżnicowane materiały dla osób posługujących się językiem angielskim i językiem ukraińskim. Zachęcamy do pobrania materiałów edukacyjnych w językach obcych ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl!

Zapraszamy do śledzenia: www.facebook.com/dzienbezsmiecenia, www.dzienbezsmiecenia.pl. www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: m.jedrzejewska@rekopol.pl