27 lipca 2023

Finał akcji Czyste Tatry ekoMałopolska 2023 Ponad dwa tysiące wolontariuszy posprzątało szlaki

„Razem przenosimy góry” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna, 12. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska, w której 2 200 wolontariuszy, razem z twórcami internetowymi i ambasadorami wydarzenia zebrało ze szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego 330 kilogramów śmieci. Największy projekt ekologiczny w Polsce rozpoczął się już w piątek w miasteczku na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem, gdzie turyści i miłośnicy gór uczestniczyli w warsztatach i konkursach ekologicznych oraz Wieczorze Górskim. Rekopol był partnerem wydarzenia.

Jak zawsze w akcję Czyste Tatry ekoMałopolska zaangażowało się wielu ambasadorów – sprzątać tatrzańskie szlaki przyjechali m.in. Joanna Jabłczyńska, Adrianna Palka, Aleksandra Kutz i Mateusz Ligocki. W miasteczku na Górnej Równi Krupowej odbył się także eko MeetUp, czyli spotkanie fanów z grupą ponad 30 znanych influencerów, youtuberów i tiktokerów.

Tegoroczna edycja akcji przeprowadzona została we współpracy z Małopolską, a patronem honorowym wydarzenia był wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

W dbałości o środowisko Małopolska chce świecić przykładem na całą Polskę. Odczuwam ogromną radość, że mogliśmy się przyłączyć do akcji Czyste Tatry, ponieważ cele tego przedsięwzięcia są tożsame z celami, jakie chcemy osiągnąć jak Małopolska. A mamy w województwie 6 parków narodowych, 11 parków krajobrazowych, ponad 80 stref chronionego krajobrazu, czyli ogromne dziedzictwo natury, które musimy zachować dla przyszłych pokoleń. A żeby zachować i mieć wokół siebie przyjazne środowisko, trzeba właśnie edukować, to jest podstawa – powiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Tatrzański Park Narodowy współtworzy akcję Czyste Tatry od pierwszej edycji. Jan Krzeptowski-Sabała z TPN zapewnia:

– Dbamy o dobro całych Tatr i sprzątamy je właściwie codziennie. Dzięki akcji Czyste Tatry rośnie świadomość ekologiczna nie tylko turystów, ale też mieszkańców gór. Czyste Tatry stały się już rozpoznawalną marką, kojarzoną w całej Polsce i dzięki bardzo szerokiemu zasięgowi mają duży walor edukacyjny, szczególnie na początku sezonu letniego, kiedy każdego dnia wychodzi na szlaki 30-40 tysięcy turystów. Opuściłem dotąd tylko dwie edycje akcji i w tym czasie dużo zmieniło się w turystyce tatrzańskiej. Gdy startowały Czyste Tatry na szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego wychodziło 2,5 miliona turystów rocznie, w zeszłym roku to było już 4,8 miliona. I mimo, że liczba turystów prawie się podwoiła, to ilość śmieci nawet się zmniejszyła.

Fakty potwierdzają te słowa – z roku na rok ilość zebranych śmieci zmniejsza się. W tegorocznej edycji akcji wolontariusze także znieśli ze szlaków kilkadziesiąt kilogramów śmieci mniej, niż w ubiegłym roku. Wszystkie zebrane na tatrzańskich szlakach odpady zostały zwiezione do miasteczka ekologicznego na Górnej Równi Krupowej i od razu posegregowana na frakcje.

– W tym roku nie mogłem dzień przed akcją, jak mam w zwyczaju, wyjść na szlaki i przekonać się na własne oczy, jak one wyglądają i czy coś się poprawiło od ubiegłego roku. Wysłałem emisariuszy i oni mi powiedzieli, że tam nie ma co sprzątać! I to był dokładnie ten moment, o który nam chodziło, bo Czyste Tatry to nie jest projekt „śmieciarski” tylko edukacyjny – powiedział honorowy prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Rafał Sonik.

– Cieszę się, że po raz kolejny możemy spotkać się w grupie przyjaciół, którą budujemy od dwunastu lat. Dzięki staraniom nas wszystkich śmieci w Tatrach jest coraz mniej, a sprzątanie szlaków staje się już tylko symbolem – najważniejsza jest edukacja ekologiczna i będziemy to robić przez wiele lat, bo działamy dla przyszłych pokoleń – powiedział Maciej Marculanis.

Tradycyjnym podziękowaniem dla wolontariuszy za trud włożony w akcję sprzątania Tatr jest koncert gwiazdy. Na scenie w miasteczku ekologicznym na Górnej Równi Krupowej w poprzednich latach zagrali m.in. Pudelsi, Łąki Łan, Afromental, Fisz Emade Tworzywo, czy Zakopower. Tym razem publiczność pod sceną Czystych Tatr rozgrzał do czerwoności piosenkarz, producent, kompozytor i autor tekstów, a także tegoroczny zdobywca aż pięciu statuetek Fryderyka – Mrozu.

***

Czyste Tatry to wielka akcja edukacyjno-ekologiczna organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 7,5 tony śmieci. Partnerami wydarzenia zostali: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który po raz kolejny został partnerem tytularnym, Burmistrz Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerami tegorocznej edycji byli McDonald’s, Biedronka, InPost, Rekopol, Henkel oraz SodaStream. Dzięki ich wsparciu jesteśmy w stanie zorganizować wydarzenie.