18 grudnia 2020

Europejski plastik na zakręcie w 2021 r. Debata Rzeczpospolitej

Jakub Tyczkowski, Prezes Zarządu Rekopolu gościem debaty Rzeczpospolitej pn.: Europejski plastik na zakręcie w 2021 r.

 

Od 1 stycznia 2021 r. mają wejść w życie nowe regulacje dotyczące opłat za odpady opakowaniowe wykonane z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu. W tym momencie ustalona jest stawka 0,80 euro za kilogram ww. odpadów opakowaniowych.

Wiele jest pytań i wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorców, samorządów, czy recyklerów. Jakie będą konsekwencje dla zwykłego konsumenta? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci debaty Europejski plastik na zakręcie w 2021 r.

Jednym z gości debaty był Jakub Tyczkowski, Prezes Zarządu Rekopolu, który zwrócił uwagę m.in. na problem ilości recyklatu, jaki powstanie z recyklingu opakowań tworzyw sztucznych. Istnieje duże ryzyko, że przedsiębiorcy produkujący opakowania nie będą w stanie wykorzystać całego recyklatu. Kolejnym problemem będzie bariera technologiczna. Recyklaty będą musiały być wykorzystywane nie tylko przez branże opakowaniową, ale inne branże wykorzystujące tworzywa sztuczne.

Link do debaty: https://energia.rp.pl/akcje-specjalne/walka-o-klimat/27139-ceny-beda-nizsze-jezeli-konsumenci-odpowiednio-posegreguja-odpady