22 października 2020

Ekologiczne opakowania z włókien formowanych

Stora Enso rozpoczyna wytwarzanie produktów z włókien formowanych nowej generacji, które nie zawierają tworzyw sztucznych ani PFAS

 

Stora Enso rozpoczęła, w Zakładzie Hylte, w Szwecji, wytwarzanie opakowań artykułów spożywczych z włókien formowanych. Linia produkcyjna, która powstała w następstwie inwestycji ogłoszonej w roku 2019, umożliwia wytwarzanie produktów, które są odnawialne, biodegradowalne i nadają się do recyklingu. Gama produktów ekologicznych PureFiberTM firmy Stora Enso wytwarzana jest bez udziału tworzyw sztucznych oraz związków perfluorowanych (PFAS). Stanowi zatem bezpieczną i zrównoważoną alternatywę dla opakowań na świeżą żywność. Grupa inwestuje również w infrastrukturę pozwalającą zwiększyć produkcję włókien formowanych w Szwecji oraz w Chinach.

W ramach współpracy z HS Manufacturing Group (właściciel opatentowanej technologii o nazwie PROTĒAN®) Stora Enso oferuje, wolną od tworzyw sztucznych technologię barierową do stosowania w opakowaniach na żywność. Oczekująca na patent technologia stwarza biodegradowalne i zdatne do recycklingu rozwiązanie, które nadaje opakowaniom z włókien formowalnych właściwości wodno, tłuszczo i olejo odporne (bez udziału tworzyw sztucznych ani PFAS). Znajduje ona zastosowanie w dużej grupie artykułów – w tym w jednorazowych opakowaniach na żywność. Badanie dotyczące Analizy Cyklu Życia udowodniło, że w stosunku do konkurencyjnych materiałów opakowaniowych, ślad węglowy produktów z linii PureFiberTM jest o 75 % niższy.

„Zapotrzebowanie rynkowe na artykuły z włókien formowanych rośnie. Nasze produkty stanowią w tym zakresie wyjątkowe rozwiązanie. Artykuły z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku są już zakazane w wielu krajach. Organy służby zdrowia poddają stosowanie PFAS w opakowaniach żywności coraz większej kontroli. Nasza nowa linia produkcyjna stanowi pierwszy krok na drodze do wprowadzenia na rynek nowej generacji, zrównoważonych i bezpiecznych produktów z włókien formowanych.” – powiedział David Ekberg, wiceprezes Działu Rozwiązań Opakowaniowych w Stora Enso.

W celu zaspokojenia popytu na rozwiązania z włókien formowanych, Stora Enso inwestuje w infrastrukturę w Hylte w Szwecji oraz w Qian’an w Chinach. Rocznie oba zakłady będą mogły przygotować blisko 115 milionów sztuk produktów.

„Dzięki zwiększeniu produkcji włókien formowanych, pomożemy Chinom – poprzez zastosowanie bezpiecznej i zrównoważonej alternatywy – zastąpić jednorazowe opakowania na żywność” – powiedział David Ekberg

Produkt z włókna formowanego powstaje w wyniku prasowania w maszynie, które formuje różne masy włókniste na bazie drewna, z uzyskaniem trójwymiarowego kształtu. Materiały wykorzystywane w produktach PureFiberTM pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

 

Więcej informacji na temat PureFiberTM, firmy Stora Enso znajdą Państwo pod adresem: https://hubs.li/H0wD91D0