22 października 2020

Edukacja ekologiczna w Żywcu Zdrój S.A.

Dać plastikowi kolejne życie – Edyta Krysiuk – Kowalczyk, Dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju, Żywiec Zdrój SA, grupa spółek DANONE

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu, który stworzyliśmy wspólnie z Rekopolem, a mówi on o cyklu życia butelki PET i dostępny jest pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-lsR2KI7S6M

W Żywiec Zdrój opakowania odgrywają kluczową rolę – chronią produkty, zapewniając ich bezpieczeństwo i wysoką jakość. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ich obecność na rynku nie powinna odbywać się kosztem środowiska naturalnego, dlatego od lat podejmujemy szereg działań ograniczających ich wpływ na przyrodę.

Nasze zaangażowanie zaczyna się już na etapie projektowania. Większość formatów wód i napojów niegazowanych spełnia zasady ecodesignu, a do ich produkcji wykorzystujemy materiały w pełni zdatne do recyklingu. Już teraz wszystkie nasze butelki w 100% mogą zostać przetworzone. Systematycznie zmniejszamy także gramaturę wszystkich rodzajów opakowań, jakie wprowadzamy na rynek, wykorzystując do ich produkcji mniej tworzywa. Konsekwentnie rozwijamy również wykorzystanie rPET do produkcji nowych opakowań – w październiku br. swoją premierę miała butelka w nowym formacie 1l wykonana w 100% z tworzywa z recyklingu. Jest to już trzecie – po Żywiec Zdrój Essence i 5-litrowej wodzie niegazowanej – tego typu opakowanie w naszym portfolio i kolejny krok w kierunku zamknięcia obiegu plastiku w Polsce.

To pokazuje, jak istotne znaczenie ma prawidłowa segregacja odpadów, o którą każdy z nas powinien zadbać. Dzięki niej bowiem plastik ma szansę trafić do recyklingu i zyskać kolejne życie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ponowne wykorzystanie tego surowca pozwala m.in. ograniczyć zużycie surowców naturalnych czy emisję CO2. Niestety, z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że choć aż 90% respondentów deklaruje, że na co dzień segreguje odpady, a znajomość segregacji nie stanowi dla nich problemu, to jednocześnie aż 40% z nich nie wie, do jakiego pojemnika powinien trafić plastik. Właśnie dlatego od lat edukujemy konsumentów, jak prawidłowo segregować odpady i wyjaśniamy, czemu jest to kluczowe. Przykładem takich działań jest m.in. nasza zeszłoroczna kampania #dożółtegokosza czy realizowana we współpracy z partnerami, w tym z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol, kampania „Działaj z imPETem”. W ostatnim czasie wspólnie przygotowaliśmy wyjątkową animację, pokazującą, jak powinien wyglądać cykl życia butelki, aby mogła ona stać się cennym surowcem i zyskać nowe życie.

Robimy wiele, aby zachęcić każdego do prawidłowej segregacji odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że kluczowe jest wdrożenie w Polsce rozwiązania systemowego, które będzie wsparciem dla konsumentów. Właśnie dlatego Żywiec Zdrój aktywnie angażuje się w prace nad systemem depozytowym dla opakowań jednorazowego użytku na napoje. Wierzymy, że Polacy są gotowi na wprowadzenie takiego rozwiązania, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie poziomu selektywnej zbiórki opakowań po napojach powyżej 90 proc. Naszym zdaniem, efektywnym dla Polski rozwiązaniem będzie system depozytowy mający podstawę w ustawie, która zakłada jego obligatoryjność i powszechność na terenie całego kraju, a także jasno określa kategorie napojów oraz rodzaj i pojemność opakowań, które będą systemem objęte. Kluczowe naszym zdaniem jest również, by system ten był utworzony i zarządzany przez producentów wyrobów w opakowaniach (w formule non-profit).

Zwiększenie efektywności systemu zbiórki i recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce to jedne z naszych priorytetów, dlatego – jak widać – angażujemy się w wiele różnorodnych działań. Jednocześnie nie ustajemy w realizacji naszego zobowiązania – jeszcze w tym roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzimy na rynek, zostanie z niego zebrana i poddana recyklingowi. Będzie to dla nas milowy krok w stworzeniu gospodarki obiegu zamkniętego, do której osiągnięcia dążymy.