16 sierpnia 2022
Do dziś trwa możliwość wzięcia udziału w konsultacjach dot. wpływu gospodarowania odpadami na środowisko
Szanowni Państwo, informujemy, że do dnia 16 sierpnia 2022 r., trwa możliwość wzięcia udziału w konsultacjach dot. wpływu gospodarowania odpadami na środowisko – przegląd unijnych ram dotyczących odpadów. Poniżej przedstawiamy szczegóły.
monitoring zmian prawnych
stan na 12 sierpnia 2022 r.
1. Stan obecny ramowej dyrektywy odpadowej
2. Informacje o inicjatywnie
Przegląd Ramowej Dyrektywy Odpadowej, 2023 r.
Zgodnie z celami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie, planie działania dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym oraz klauzulami przeglądowymi dyrektywy przegląd koncentruje się na następujących obszarach polityki: zapobieganie, selektywna zbiórka, oleje odpadowe i tekstylia.
Pomimo obowiązujących przepisów, produkcja odpadów komunalnych wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Niskie wskaźniki recyklingu, a także recyklaty o niższej jakości są częściowo spowodowane nieefektywnymi systemami zbiórki odpadów. W przypadku niektórych konkretnych strumieni, takich jak oleje odpadowe i tekstylia, dowody wskazują, że zasada „zanieczyszczający płaci” nie jest w pełni wdrożona, a niektóre odpady mogą być nielegalnie usuwane, co prowadzi do zanieczyszczenia.
Zmiana Dyrektywy odpadowej ma na celu poprawę ogólnych wyników gospodarowania odpadami dla środowiska zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami i wdrożeniem zasady „zanieczyszczający płaci”.
Oczekuje się, że dowody zebrane przez KE podczas konsultacji zapewnią lepsze zrozumienie przyczyn tych problemów. Pomoże to również poinformować KE o dodatkowych problemach wskazanych przez zainteresowane strony i określić inne cele, które należy wziąć pod uwagę
w przypadku konkretnych i spójnych działań.
Wezwanie do przedstawienia dowodów „Call for evidence” zostało opublikowane w styczniu i lutym 2022 r., a Komisja otrzymała 198 odrębnych odpowiedzi. Duża liczba respondentów zastanowiła się nad potrzebą zajęcia się konsumpcją i promowania bezpośredniego ponownego wykorzystania i projektowania z myślą o obiegu zamkniętym w celu zapobiegania powstawaniu odpadów. Wielu respondentów poparło koncepcję, że selektywna zbiórka jest warunkiem wstępnym poprawy ponownego wykorzystania i recyklingu, a kilku respondentów podkreśliło znaczenie odpadów opakowaniowych w tym zakresie. Kilka stowarzyszeń przedsiębiorców wspomniało o znaczeniu systemów EPR, szczególnie
w przypadku tekstyliów.
W pierwszej połowie 2022 r. planowany jest szerszy zestaw konsultacji, aby zapewnić wszystkim zainteresowanym stronom możliwość wyrażenia swoich poglądów na temat bieżących wyników dyrektywy odpadowej, w tym tego, co może działać dobrze, a co nie i jak można to ulepszyć.
Głównymi zainteresowanymi stronami są organy krajowe, producenci i organizacje odpowiedzialności producentów, podmioty zajmujące się zbieraniem i recyklingiem odpadów, gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i eksperci naukowi.
Zgodnie z powyższym, do dnia 16 sierpnia 2022r. trwają konsultacje publiczne-
Dyrektywa odpadowa zawiera klauzule przeglądowe dotyczące środków zapobiegawczych, marnotrawienia żywności i olejów odpadowych. Europejski Zielony Deal zawiera polityczne zobowiązanie do „uproszczenia gospodarki odpadami dla obywateli i zapewnienia czystszych materiałów wtórnych dla firm”. Ponadto plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym zobowiązuje do znacznego zmniejszenia całkowitej ilości wytwarzanych odpadów: ma na celu zmniejszenie o połowę ilości resztkowych (niepoddanych recyklingowi) odpadów komunalnych do 2030 r., promowanie bezpieczniejszych
i czystszych strumieni odpadów oraz zapewnienie wysokiej jakości recyklingu. Inicjatywa ta zintegruje inicjatywę na rzecz ograniczenia marnowania żywności, ponieważ te ostatnie stanowią znaczną część odpadów komunalnych.
Celem dyrektywy odpadowej jest ochrona zdrowia publicznego i środowiska poprzez właściwe gospodarowanie odpadami. Odbywa się to dzięki stosowaniu unijnej hierarchii postępowania z odpadami, w której pierwszeństwo przed odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów ma zapobieganie powstawaniu odpadów i ich ponowne użycie.
Inicjatywa ta poprawi gospodarowanie odpadami za sprawą:
- ograniczenia wytwarzania odpadów, w tym poprzez ponowne użycie produktów lub składników
- ograniczenia ilości odpadów zmieszanych i zwiększenia przygotowania odpadów do ponownego użycia lub recyklingu poprzez poprawę selektywnego zbierania.
Rodzaj aktu prawnego: wniosek dotyczący dyrektywy
3. Konsultacje publiczne
Konsultacje publiczne są otwarte.
Czas trwania konsultacji
24 maja 2022 – 16 sierpnia 2022 (północ czasu brukselskiego).
Nadesłane opinie zostaną uwzględnione przy dalszych pracach nad tą inicjatywą. W sprawozdaniu podsumowującym zostanie wyjaśnione, w jaki sposób KE je uwzględni.
4. Przyjęcie przez KE
Komisja zapowiada przyjęcie przepisów w I/ II Q 2023 r.
5. Dalsze kroki
Monitorowanie zestawienia uwag po konsultacjach publicznych.
Monitorowanie terminowości postępowania w sprawie przedstawienia propozycji przepisów przez KE.
~