17 lipca 2015

Czyste wakacje

Nie mamy wakacji od segregacji – Rekopol partnerem kampanii edukacyjnych „Czyste Plaże”, „Czyste Góry” oraz „Czyste Jeziora”, prowadzonych przez Fundację RECAL

Letni wypoczynek to czas zdobywania nowych umiejętności. Również w zakresie recyklingu. W okresie wakacji, zapotrzebowanie na opakowania, szczególnie aluminiowe puszki do napojów, zdecydowanie wzrasta. To idealny czas na edukację recyklingową.

W okresie lipiec – wrzesień br. Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL we współpracy z Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. prowadzi Wakacyjne Kampanie Edukacji Recyklingowej, na które składają się trzy działania: „Czyste Plaże”, „Czyste Góry” oraz „Czyste Jeziora”. Wspólne hasło towarzyszące Kampaniom to „Czyste wakacje”.

Celem Kampanii jest wyrabianie nawyku codziennej segregacji odpadów opakowaniowych, w tym aluminiowych puszek po napojach. W najważniejszych regionach turystycznych przeprowadzonych zostanie aż 200 warsztatów edukacyjnych dla uczestników letniego wypoczynku. Oferta skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży wypoczywających na koloniach i obozach. Wszystkim Kampaniom towarzyszą też atrakcyjne graficznie plakaty i pocztówki. Oprócz praktycznych informacji z zakresu segregacji odpadów i ich recyklingu dla uczestników warsztatów przygotowano atrakcyjne nagrody, w tym koszulki, worki żeglarskie, smycze i oczywiście magnesy służące do odróżniania puszek aluminiowych od stalowych.

Kampania „Czyste Plaże” to najstarsza wakacyjna akcja edukacyjna Fundacji RECAL, prowadzona od 2000 r. na morskim wybrzeżu województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Niewątpliwy sukces Kampanii „Czyste plaże” spowodował powstanie pozostałych Kampanii składających się na Wakacyjne Kampanie Edukacji Recyklingowej. W 2015 roku obok Rekopolu koalicję „Czystych Plaż” tworzą miasta: Gdynia i Jastarnia, gminy: Władysławowo, Krokowa, Dziwnów, Świnoujście oraz dwa Parki Narodowe: Woliński i Słowiński. Patronat honorowy sprawują: Marszałek Województwa Pomorskiego, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewoda Zachodniopomorski, Pomorski Kurator Oświaty oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Oprócz Rekopolu „Czyste Plaże” wspierają finansowo: Recan Organizacja Odzysku Opakowań S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Kampania „Czyste Góry” została rozpoczęta w 2001 roku. Od 2014 roku realizowana jest nie tylko na terenie Podhala, Beskidów i Gorc, ale obejmuje tereny górskie znajdujące się na terenie całej Polski południowej, poczynając od Sudetów aż po Bieszczady. Właśnie od 2014 roku dotychczasowe Kampanie „Czyste Sudety”, „Czyste Bieszczady” oraz oczywiście „Czyste Góry” połączone zostały w jedno wspólne działanie – Kampanię „Czyste Góry”. W 2015 roku obok Rekopolu koalicję „Czystych Gór” tworzą: Powiat Złotoryjski, Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Wałbrzychu, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Podzamcze” w Wałbrzychu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorce oraz Recan Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Patronaty honorowe nad „Czystymi górami” przyjęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski, Dolnośląski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

Kampania „Czyste Jeziora” prowadzona pierwotnie jako „Czyste Mazury” rozpoczęta została w 2003 r. właśnie na Mazurach. Od 2014 roku nastąpiła zmiana i liczba kampanii wakacyjnych została zmniejszona do trzech (Plaże, Jeziora i Góry). Pomimo tej zmiany zasięg wcale się nie zmniejsza. Wręcz przeciwnie, chcemy dzięki tym nowym określeniom mieć możliwość realizowania kampanii w nowych rejonach. Stąd Kampania „Czyste Jeziora” jest kontynuacją i rozszerzeniem Kampanii „Czyste Mazury”. W 2015 roku Koalicję „Czystych Jezior” tworzą: Starostwo Powiatowe w Mrągowie, Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Miasto Drawsko Pomorskie oraz Recan Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Patronat honorowy nad „Czystymi Jeziorami” sprawują Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.