2 sierpnia 2021

Czyste Tatry 2021 za nami! Rekopol po raz 3. był partnerem akcji

W ulewnym deszczu, 2000 wolontariuszy posprzątało nasze najwyższe góry w ramach jubileuszowej, dzesiątej edycji akcji Czyste Tatry ekoMałopolska. Dzielni ochotnicy znieśli ze szlaków, a następnie posegregowali 589 kilogramów odpadów. Wydarzenie było transmitowane podczas całodniowej relacji na żywo ze Studia Czysta Polska, w którym o ochronie środowiska opowiadali eksperci, organizatorzy, ambasadorowie i partnerzy, w tym także z Rekopolu.

Punkty rejestracyjne, pod Gubałówką oraz u wejścia na sześć najbardziej popularnych szlaków były otwarte w sobotę od samego rana. Pogoda nie sprzyjała miłośnikom Tatr i przyrody, bo niebo co rusz zaciągało się ciemnymi, deszczowymi chmurami, a momentami mocno grzmiało. Rzęsisty deszcz odstraszył wielu turystów, ale na wielkie sprzątanie i tak ruszyło w góry ponad 2000 wolontariuszy, którzy za swoje zaangażowanie zostali wynagrodzeni pięknym, popołudniowym słońcem. Nieopodoal punktu rejestracyjnego pod Gubałówką stanęła Miecia – mobilna strefa edukacyjna Rekopolu.

Oficjalnie Czyste Tatry ekoMałopolska rozpoczęli w Kuźnicach współtwórca akcji Rafał Sonik, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spotkali się oni z mediami oraz wszystkimi ambasadorami i partnerami akcji podczas krótkiej konferencji prasowej pod dolną stacją kolei na Kasprowy Wierch.

– Kiedy zaczynaliśmy dziesięć lat temu, śmieci było zdecydowanie więcej. Nie tylko butelki, czy papierki, ale też klapki, kalosze, czy nawet stare opony. Z roku na rok jest lepiej. Dziś, kiedy wychodzimy w Tatry jest to już niemal czysta przyjemność. Nasze worki są ledwie zapełnione, ale wciąż mamy wiele do zrobienia w kontekście śmiecenia w przyrodzie – mówił Rafał Sonik.

Wagę wydarzenia podkreślił również marszałek Tomasz Urynowicz. – Czyste Tatry ekoMałopolska to naprawdę ważne wydarzenie. Edukacja ekologiczna to sprawa priorytetowa, podobnie, jak odpowiednie przepisy, regulacje, a także finansowanie programów ochrony śroowiska. To ogromna przyjemność zobaczyć tak wielu zaangażowanych, pełnych pasji ludzi, którzy wiedzą, jak ważny jest przykład, który dają całemu społeczeństwu – podkreślił.

Zaangażowanie wolontariuszy jest rzeczywiście warte wspomnienia, ponieważ sprzątanie podczas dziesiątej edycji nie było łatwe. Mimo niesprzyjających warunków, wyposażeni w worki, rękawiczki oraz owoce i napoje od partnerów uczestnicy znieśli z gór 589kg śmieci. Nieopodal Studia Czysta Polska posegrogowali je ambasadorzy, twórcy internetowi, a także przedstawiciele partnerów akcji: sieci sklepów Biedronka, firm Garnier, Jan Niezbędny, Pega, Charsznickie Pola Natury, Rekopol, czy Alpinus. Co ciekawe, przy tej „brudnej robocie” wszyscy szeroko się uśmiechali.

– Uczestniczę w Czystych Tatrach od 2017 roku i od tego czasu staram się zarażać innych twórców internetowych chęcią do udziału w tej i podobnych akcjach. Okazało się, że nie jest to wcale trudne. W tym roku przyjechaliśmy z całym Thunder Crew i razem zbieraliśmy śmieci mimo niepogody. Klimat, który tworzy się wokół tego wydarzenia jest niepowtarzalny. Pozytywne przesłanie płynące od pozytywnych ludzi jest po prostu bezcenne – mówił Rezigiusz, który był jednym z 20 youtuberów uczestniczących w akcji w ramach Eko MeetUp.

Po segregacji śmieci zostały podzielone na następujące frakcje: zmieszane (187,4kg), papier (89,5kg), metale i tworzywa sztuczne (161,2kg), odpady bio (20,6kg) oraz szkło (130,4kg). Prace przy dzieleniu i ważeniu śmieci można było śledzić w internetowej transmisji w mediach społęcznościowych Stowarzyszenia Czystej Polski, zrealizowanej przez Hybrid Events. Studio zlokalizowane na tyłach hotelu Nosalowy Dwór tętniło życiem przez cały dzień. Reporterzy relacjonowali na żywo sprzątanie ze szlaków, a o swoim zaangażowaniu w ochronę środowiska opowiadali eksperci oraz partnerzy i uczestnicy wydarzenia.

Honorowym patronatem, akcję Czyste Tatry Eko Małopolska objęli nie tylko wspomniany marszałek województwa, ale również Ministerstwo Klimatu i Środowiska, burmistrz miasta Zakopane, starostwo powiatowe w Zakopanem, Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe.

– Po dzisiejszym sprzątaniu mogę powiedzieć śmiało, że 10 lat kampanii i organizowania akcji działa!  Śmieci nie jest dużo, ale trzeba teraz zadbać o swój „ogródek”, bo wokół naszych domów, wzdłuż tras, którymi się poruszamy śmieci wciąż jest mnóstwo. W Tatrach jest lepiej, ale za miesiąc zobaczymy co czeka nas nad Bałtykiem – powiedziała ambasadorka wydarzenia Katarzyna Bujakiewicz, zapowiadając jednocześnie wielkie sprzątanie plaż, które odbędzie się 27 i 28 sierpnia na Półwyspie Helskim oraz w Trójmieście.

Współorganizatorem akcji Czysty Bałtyk będzie United Nations Global Compact Network Poland. Dzięki tej komórce ONZ, wydarzenie zyska aspekt naukowy. Obok sprzątania zaplanowano bowiem konferencję poświęconą ochronie klimatu i ekosystemów morskich. Rekopol również będzie partnerem wydarzenia.

Do zobaczenia w sierpniu nad Bałtykiem!