28 października 2022
Drukarnia Drukpoznań wie, że zrównoważony rozwój to droga, którą powinien iść każdy z przedsiębiorców.
Poznajmy ich historię:
„Upcykling to forma wtórnego wykorzystania odpadów. W przeciwieństwie do recyklingu zakłada wytworzenie wyrobów o wyższej wartości niż pierwotna. Co najistotniejsze upcykling ma ogromny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów, dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców.
Choć samo słowo pierwszy raz pojawiło się w publikacjach naukowych pod koniec lat 90, to samo zjawisko znane było znacznie wcześniej.
Niekwestionowanymi mistrzami w tej dziedzinie w Polsce byli urodzeni i wychowani w czasach wielkiego, powojennego niedoboru. Któż z nas nie poczuł goryczy rozczarowania zachłannie łapiąc pudełko po lodach, które okazywało się pojemnikiem na mrożony koperek… Sukienki uszyte z materiału zasłonowego, pojazdy skonstruowane ze skrzynek po owocach, zaopatrzone w kółka od starego wózka, huśtawki z opon (!), męskie koszule przerabiane na damskie bluzki, farbowane kawałki gazy jako eleganckie szaliki… pomysłowość godna niejednego dyrektora kreatywnego. TO był upcykling w czystej postaci. Jest to zatem zjawisko znane, z czasem zapomniane, a teraz w związku z kryzysem klimatycznym wręcz konieczne.
Dzięki niemu, nie tylko można ponownie wykorzystać surowce i co nie mniej ważne – zmniejszyć ilość odpadów.
Chcąc iść drogą w kierunku zrównoważonego rozwoju – w czerwcu 2022 otworzyliśmy #GiveBox, miejsce gdzie wkładamy odpady poprodukcyjne, które zazwyczaj trafiały na śmietnik, a teraz mogą posłużyć jako materiał do twórczych działań. Są to niewymiarowe kawalki płyt (pcv, plexi, dispa, kapa czy dibond), resztki folii, papieru itp. W specjalnym pojemniku udostępniamy te materiały bezpłatnie. Nawiązujemy współpracę z domami kultury, przedszkolami czy szkołami, tak by materiały trafiały w twórcze ręce. W ciągu trzech miesięcy od powstania #GiveBox-a nowe zastosowanie znalazło aż 967 kg „odpadów”, to 967 kg mniej śmieci na wysypisku!
Zespół Drukpoznan nieustannie poszukuje rozwiązań, które w codziennej produkcji drukowanych materiałów I przy zachowaniu najwyższej jakości usług, w codziennej produkcji drukowanych materiałów minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Nie tylko staramy się wykorzystywać ponownie materiały, zachęcamy do tego również naszych klientów.
Oferujemy szereg rozwiązań, również w obszarach tradycyjnie kojarzonych z jednorazowymi, krótkimi „akcjami”. Jednym z nich jest korzystanie z wynajmowanego na życzenie Klienta systemu modułowego #beMatrix. Jego podstawą są ramy – szkielet systemu, który może służyć jako podłoga, ściany i sufit. Ramy wypełniamy różnymi materiałami, finalnie oferując naszym Klientom nowoczesny nośnik multimedialnych treści. Ram używamy setki razy, na wielu eventach – nie produkując jednorazówek. Dodatkowo, system beMartix posiada ekrany LEDskin® – to pierwsza taka, oryginalna integracja ściany LED z modułowym systemem wystawienniczym. Nasi Partnerzy oferują także pomoc Klientowi w montażu dowolnej konstrukcji na bazie systemu #beMatrix.
Drukpoznan.pl to firma nieustannie poszukująca nowych rozwiązań, materiałów i możliwości doskonalenia. Chcemy, by nasze produkty nie tylko spełniały oczekiwania coraz bardziej świadomych (także w dziedzinie ekologii) Klientów, ale by kreowały rzeczywistość. Wierzymy, że proponowane przez nas ekologiczne stoiska targowe spotkają się z pozytywnym przyjęciem branży targowej. Łącząc siły z #beMatrix możemy stworzyć innowacyjny, a zarazem ekologiczny produkt na miarę przyszłości.
Po drugie, wydruki – jesteśmy przekonani, że materiały twarde (PVC lub dibond) wypełniające ramy powinny odchodzić do lamusa. Stawiamy na ekologiczne wypełnienia targowe i wykorzystujemy nasze tkaniny kilkukrotnie. Jeśli jako wypełnienia Klient chce używać płyt, korzystamy wówczas z materiału, którego rdzeń w 80% pochodzi z recyklingu, ale nie zadrukowujemy go bezpośrednio. Drukujemy na folii PET, którą po targach demontujemy i przekazujemy do recyklingu, płyty natomiast wykorzystujemy ponownie na następnych targach.
Zdajemy sobie sprawę, że jeszcze długa droga przed nami i wiele zrównoważonych wyzwań, ale zrobiliśmy pierwszy krok! Ten najważniejszy! Bo wiemy, że duże projekty składają się z małych przedsięwzięć.”