14 marca 2019
Zero waste można być w każdym wieku – wyniki II edycji konkursu EduPak Polska, którego Partnerem był Rekopol
Rekordowa frekwencja, wysoki poziom przysłanych prac, ciekawe pomysły i duży progres w zakresie wiedzy ekologicznej uczestników, tak w skrócie można podsumować II edycję konkursu ekologiczno-edukacyjnego EduPak Polska. Powodów do satysfakcji jest jednak o wiele więcej.
Celem konkursu było zwiększenie świadomości w zakresie segregacji i recyklingu opakowań szklanych, w tym także poprzez poznanie i wdrożenie zasad Zero Waste. Zdaniem Gabrieli Wojciechowskiej z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, II edycja EduPak Polska pokazała wzrost świadomości uczniów w zakresie konieczności ponownego wykorzystania opakowań szklanych, a także segregowania butelek i słoików w celu recyklingu. „Oceniający byli pod wrażeniem przemyślanych działań uczniów, a także ich kreatywności. Zachęca to do kontynuowania konkursu” – twierdzi Gabriela Wojciechowska, która była jednym z członków jury.
Ponad dwustu przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Wielkopolski, udowodniło, że chcieć znaczy móc. Efekty w postaci rysunków, plakatów, przedmiotów użytkowych z opakowań szklanych oraz filmów można było oglądać podczas wystawy konkursowej, która odbyła się na Targach Glass w Poznaniu. Tam też miały miejsce obrady Jury, podczas których wyłoniono wyróżnionych, laureatów i zwycięzców.
Wybór nie był łatwy, a najlepiej wiedzą to sami oceniający. „Pomysły, jakie zaprezentowały dzieci i młodzież przerosły moje oczekiwania. W pamięci szczególnie zapadły mi prace przedszkolaków, w których dzieci wykorzystały inne odpady do stworzenia swojego dzieła. Na pochwałę zasługuje także praca nauczycielek” – twierdzi Jagoda Jagiełło ze Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Jurorzy podkreślali także, że dzięki konkursowi można z nadzieją spoglądać w przyszłość. „Patrząc na tegoroczne prace widać, że to pokolenie, od którego za chwilę będzie zależał los naszej planety, rozumie, iż małe zmiany i dobre wybory dokonywane na co dzień przez każdego z nas, mają wpływ na ograniczenie odpadów w globalnej skali” – wskazuje Marta Jankowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Natomiast zdaniem Hanny Zdrojewskiej z Targów Glass, konkurs nie tylko zachęca do segregacji i recykling szkła, ale też inspiruje do dawania opakowaniom szklanym „drugiego życia”. „Cieszymy się, że jako organizatorzy Targów Glass mogliśmy wesprzeć ten projekt” – podkreśla Hanna Zdrojewska.
Przewodnicząca jury Barbara Maciałczyk z Friends of Glass Polska, a jednocześnie organizatorka EduPak Polska, podsumowując zwraca uwagę, że konkurs pokazuje, jak poprzez zabawę można edukować i zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska. „Uczmy i pomagajmy w codziennych wyborach produktów w zdrowych opakowaniach szklanych. Dzięki naszemu konkursowi, dzieci i młodzież mogły połączyć przyjemne z pożytecznym i o to nam chodziło. Mamy nadzieję, że pozytywne postawy i nawyki nabyte podczas konkursowych przygotowań zostaną z uczestnikami na stałe.” – dodaje Barbara Maciałczyk.
Partnerami konkursu są: Raben, Lidl Polska, Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP), Targi Glass, Rekopol i Ardagh Glass.
Oprócz nagród regulaminowych wręczono specjalne nagrody rzeczowe ufundowane przez Targi Glass. Telewizor otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 w Luboniu za największą ilość zgłoszeń uczniów z różnych klas; smartphone pani Adrianna Walkowiak, nauczycielka w Przedszkolu nr 5 z Krotoszyna za największą liczbę podopiecznych z różnych grup, którzy zdobyli nagrody; a tablet trafił do pani Ludmiły Hartwich w Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach za dar motywacji i przesłanie aż 9 filmów uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych klas.
Patronat honorowy nad II edycją sprawował Prezydent Miasta Poznania, a merytorycznie nad całością czuwał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Wyniki II edycji konkursu EduPak Polska:
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE FILMY
I miejsce – Zuzanna Wieczorek – Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Nauczyciel-Koordynator Małgorzata Zielińska
II miejsce – Julia Pęczkowska, Marcelina Rachwalik, Katarzyna Zielińska – I LO w Gnieźnie im. Bolesława Chrobrego Nauczyciel-Koordynator Wiesława Bruch.
III miejsce – Marcel Sobecki, Jacek Bilarzewski – I LO w Gnieźnie im. Bolesława Chrobrego. Nauczyciel-Koordynator Beata Jakubowska-Duszyńska
Wyróżnienie
Izabela Urbanek, Zuzanna Wiśniewska, Damian Salbert – Akademickie LO w Gnieźnie. Nauczyciel-Koordynator Wiesława Bruch
SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY V-VIII PRACE PRZESTRZENNE
I miejsce – Marcin Gierlak VIII klasa Zespół Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. Nauczyciel Marta Klause
II miejsce – Kacper Krystkiewicz – klasa VIa Zespół Szkół w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
III miejsce – Daniel Jankowiak – klasa V Szkoła Społeczna w Jarocinie. Nauczyciel Beata Szpera
Wyróżnienie
Maria Pielarska – klasa VIb Szkoła Podstawowa w Wilczynie. Nauczyciel Ewa Rosińska.
Karol Chlebowski – klasa VIa SP w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
Borys Hoffmański – klasa VIa SP Witaszyce. Nauczyciel Beata Szpera
SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-IV PLAKATY
I miejsce – Zosia Mikos – klasa IVa SP w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
II miejsce -Tymon Matanda – klasa I Zespół Szkół w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
III miejsce – Karol Skikiewicz – klasa IV SP Czerlejno. Nauczyciel Danuta Stefańska.
Wyróżnienie
Mikołaj Nabzdyk – II klasa, SP Prusy. Nauczycielka-Koordynatorka Marzena Zięciak.
PRZEDSZKOLA PRACE PŁASKIE
I miejsce – Filip Kubiak lat 5 Przedszkole nr 5 Krotoszyn. Nauczyciel Adriana Walkowiak –
II miejsce – Julia Szczepaniak lat 6 Oddział Przedszkolny w SP w Gaju Wielkim. Nauczyciel Lidia Bujnowska.
III miejsce – Iga Walkowiak lat 4 Przedszkole nr 5 Krotoszyn. Nauczyciel Adriana Walkowiak –
Wyróżnienie
Kasia Theus lat 6 Przedszkole Małe Talenty w Luboniu. Nauczyciel Aleksandra Kurek A3
Leon Legutko lat 5 Przedszkole nr 5 Krotoszyn. Nauczyciel Adriana Walkowiak – format B1
PRZEDSZKOLA PRACE PRZESTRZENNE
I miejsce – Iza Kniat lat 3, Przedszkole Leśna Polana w Żydowie. Nauczyciel Dominika Derdoska
II miejsce – Zofia Wiciak lat 4, Przedszkole Wesołej Ludwiczki nr 124 w Poznaniu. Nauczyciel Agnieszka Puk.
III miejsce – Maksymilian Adamczak 6 lat Przedszkole Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim. Nauczyciel Kamila Brychcy