10 sierpnia 2016
Ponad 146 tysięcy uczestników jubileuszowej edycji Dnia bez Śmiecenia!
Jak długo trwa zgniecenie jednej puszki? Jak dużo miejsca zajmują puste zakręcone butelki w stosunku do zgniecionych? Co się stanie jeśli wyrzucimy nieopróżniony karton po mleku do pojemnika na odpady suche? Jakie to ma znaczenie dla nas w życiu codziennym, a jakie dla Ziemi i środowiska? Między innymi na te pytania odpowiadaliśmy podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Dnia bez Śmiecenia.
W 2016 roku podkreślaliśmy wagę zwykłych, codziennych, pozornie błahych czynności dla lepszej jakości surowca. Uczyliśmy jak prawidłowo przygotować odpad do segregacji. W tym celu przygotowaliśmy 10 Zasad Kultury Segregacji (m.in. zgniatanie, opróżnianie, odkręcanie, rozróżnianie, odpowiednie umieszczanie opakowań) i zachęcaliśmy do zweryfikowania ich znajomości i swoich przyzwyczajeń. Pomimo, że działania edukacyjne w ramach kampanii prowadzimy aktywnie przez cały rok, centrum wszystkich przedsięwzięć przypada na 11 maja. Podczas tegorocznej edycji intensywne działania promocyjno-edukacyjne rozpoczęliśmy już 27 kwietnia i kontynuowaliśmy aż do końca maja. Pod hasłem: „Kultura Segregacji – wchodzisz czy wypadasz?” propagowaliśmy prawidłowe zasady segregowania odpadów.
Wykorzystaliśmy różne formy prezentowania treści w celu dotarcia do jak największego grona odbiorców z treściami edukacyjnymi i utrwalenia 10 Zasad Kultury Segregacji (m.in. infografiki, filmy, gry, konkursy). W całej Polsce odbyło się ok. 30 wydarzeń. Dziękujemy za zaangażowanie!